نیجریه پایبندی خود به توافق کاهش تولید را افزایش می‌دهد

خبرگزاری دولتی عربستان اعلام کرد نیجریه پایبندی خود به توافق کاهش تولید اوپک پلاس را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوبی، تیمیپره سیلوا، وزیر نفت نیجریه اعلام کرد که کشورش پایبندی خود به توافق کاهش تولید کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به اوپک‌پلاس را به صددرصد افزایش می‌دهد و تولید بیش از سهمیه خود در ماه‌های مه و ژوئن را در ماه‌های ژوئیه تا سپتامبر جبران می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی(SPA)، وزیر نفت نیجریه در تماس تلفنی با عبدالعزیز بن سلمان، همتای سعودی خود، در مورد بازارهای جهانی نفت، بهبود تقاضای نفت و پیشرفت‌های حاصل شده در اجرای کامل توافق کاهش تولید اوپک پلاس گفت‌وگو کرد.

به گزارش شانا، ۲۳ کشور تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) در نشست ماه آوریل بر سر کاهش تولید در سه مرحله به ترتیب ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برای مدت دو ماه، ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برای ۶ ماه و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برای ۱۶ ماه به توافق رسیدند.

کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای ماه‌های مه و ژوئن اوپک پلاس که قرار بود به ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسد، برای یک ماه دیگر و تا پایان ماه ژوئیه تمدید شد، با این تفاوت که مکزیک مشمول این تمدید یک ماهه نیست و کاهش تولید ماه ژوئیه ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

عربستان که ریاست کمیته وزارتی نظارت بر توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (JMMC) بر توافق کاهش تولید را به‌عهده دارد، تلاش کرده است با فشار بر کشورهای تخطی‌کننده مانند عراق، قزاقستان، نیجریه و آنگولا آنها را به پایبندی به سهمیه کاهش تولید و جبران تولید بیش از حدشان در ماه‌های ژوئیه تا سپتامبر وادار کند.

بر اساس گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی که در روز جمعه (۲۰ تیرماه) منتشر شد، تولید نفت نیجریه در ماه ژوئن به‌شدت کاهش یافته است، اگرچه این کشور هنوز نتوانسته‌ است به‌طور کامل به سهمیه کاهش تولید خود مطابق توافق اوپک پلاس پایبند باشد،  تولید نفت نیجریه به کمترین سطح از سال ۲۰۱۶ رسیده است.

نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) که قرار شده است ماهانه برگزار شود، با هدف بررسی پایبندی کشورهای عضو این ائتلاف به سهمیه‌های کاهش تولید و ارائه پیشنهادهایی درباره مقدار عرضه فردا (چهارشنبه، ۲۵ تیرماه برگزار می‌شود.

کد خبر 304938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =