۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
  • کد خبر: 305272
عملیات لوله‌گذاری دریایی کیش گرزه آغاز شد

عملیات احداث خط لوله انتقال گاز کیش - گرزه به‌عنوان بخشی از طرح انتقال گاز به نیروگاه‌های گازی جزیره کیش، آغاز شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، عبدالله مهرابی، سرپرست طرح توسعه میدان کیش امروز (پنجشنبه، دوم مردادماه) با اشاره به آغاز طولانی‌ترین عملیات کشش خط لوله دریا از ساحل در پروژه خط لوله دریایی کیش - گرزه گفت: براساس برنامه مقرر، در این پروژه، یک رشته خط لوله ۳۲ اینچ انتقال گاز و یک رشته کابل فیبر نوری به طول ۱۸ کیلومتر در فاصله جزیره کیش تا منطقه گرزه (بندر آفتاب) اجرا می‌شود.

وی هدف از اجرای این طرح را ارسال گاز به نیروگاه‌های گازی جزیره کیش عنوان کرد و گفت: خط لوله طرح گازرسانی به جزیره کیش از خط هفتم سراسری در شمال شهرستان بستک در استان هرمزگان آغاز و به نیروگاه گازی جزیره کیش منتهی می‌شود.

مهرابی تصریح کرد: مطالعات مهندسی، تأمین کالا و اجرای لوله‌گذاری و کابل‌کشی پروژه کیش - گرزه، از سوی متخصصان شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران به‌عنوان پیمانکار این پروژه انجام شده است.

سرپرست طرح توسعه میدان کیش با بیان اینکه براساس محاسبه‌های مهندسی و نظر به محدودیت عمق در ساحل جزیره کیش، طولانی‌ترین عملیات کشش خط لوله دریا از ساحل (Shore Pulling) به‌وسیله شناور لوله‌گذار سی مستر، در فاصله ۲.۲ کیلومتری از نوار ساحل آغاز شده، گفت: در این فرآیند لوله‌های ۳۲ اینچ جوشکاری‌شده روی شناور لوله‌گذار، از طریق کابل متصل به وینچ خطی مستقر در نقطه ساحلی (Landfall) از روی شناور به سمت ساحل، کشیده می‌شود.

مهرابی درباره مقدمات اجرای عملیات احداث خط لوله کیش به گرزه از سوی گروه‌های اجرایی، گفت: با رعایت رویه‌های بهداشتی و اطمینان از وضع سلامت تیم عملیات دریایی، شناور لوله‌گذار حامل لوله‌ها در نزدیکی جزیره کیش استقرار یافت و هم‌زمان گروه‌های عملیاتی مستقر در خشکی، فعالیت‌های اجرایی را آغاز کردند.

وی افزود: شناور سی‌مستر پس از لوله‌گذاری سه کیلومتر از خط لوله و پایان عملیات شورپولینگ در ساحل کیش، عازم پارس جنوبی می‌شود و پس از تکمیل فعالیت‌های باقیمانده در این حوزه، در بازه زمانی شهریورماه، ادامه فعالیت لوله‌گذاری در پروژه کیش گرزه از سرگرفته خواهد شد.

به گفته سرپرست طرح توسعه میدان کیش، مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته، ادامه عملیات لوله‌گذاری در ۲۰ روز کاری با توجه به شرایط آب و هوایی انجام خواهد شد.

کد خبر 305272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =