آیین‌نامه اجرایی طرح کهاب در نشست هیئت دولت اصلاح شد

دولت به‌منظور رفع موانع اجرایی، تسهیل و تسریع در انجام طرح کهاب در جایگاه‌های بنزین و انبارهای نفت که علاوه بر مزیت زیست محیطی، از توجیه اقتصادی مناسبی هم برخوردار است، با اصلاح ماده (۱۶) آیین‌نامه اجرایی ماده (۲) قانون هوای پاک درباره اجرای این طرح موافقت کرد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، نشست هیئت دولت، عصر دیروز (یکشنبه، پنجم مردادماه) به ریاست دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری برگزار شد که در این نشست آیین‌نامه اجرایی طرح کهاب (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخارات بنزین) اصلاح شد.

براساس اصلاح آیین‌نامه یادشده، وزارت نفت مؤظف است از طریق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، مصوب ۱۳۹۸، نسبت به تکمیل طرح کهاب در همه مبادی مربوط، اعم از انبارهای نفت، جایگاه‌های عرضه سوخت بنزین و نفتکش‌ها اقدام کند.

به موجب طرح یادشده، همه جایگاه‌های بنزین باید برای نصب تجهیزات طرح کهاب و بهره‌برداری کامل از این طرح بر اساس زمان‌بندی زیر اقدام کنند:

الف- جایگاه‌های تازه ساخته شده در زمان بهره‌برداری از ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۹

ب- جایگاه‌های سوخت داخل محدوده شهری کلانشهرها و مراکز استان‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰

ج- دیگر جایگاه‌ها تا پایان سال ۱۴۰۱

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز مؤظف است انبارهای نگهداری و توزیع فرآورده‌های نفتی را به تجهیزات مورد نیاز طرح کهاب از محل بودجه مصوب (طرح کهاب) به شرح زیر مجهز کند.

تجهیز همه نفتکش‌های جاده‌پیما ویژه حمل بنزین تا پایان سال ۱۳۹۹ به تجهیزات طرح کهاب الزامی است. ضمن اینکه جابه‌جایی سوخت بنزین در سراسر کشور از ابتدای سال ۱۴۰۰، تنها توسط نفتکش‌های مجهز به تجهیزات طرح کهاب انجام می‌شود.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز مؤظف است نسبت به رعایت حدود مواجهه شغلی با ترکیبات آلی فرار برای شاغلان جایگاه‌های عرضه سوخت نظارت کند و در صورت بالاتر بودن مفاد پایش از حدود مجاز، وفق ضوابط و مقررات اقدام کند.

کد خبر 305384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =