ارزآوری ۴۰۰ میلیون دلاری پتروشیمی کاوه

مدیرعامل پتروشیمی کاوه، سرمایه‌گذاری این طرح را ۹۵۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود این مجتمع سالانه ۴۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار شانا، ابراهیم عسگریان روز پنجشنبه (۱۶ مردادماه) در آیین بهره‌برداری از پتروشیمی کاوه با اشاره به اینکه این مجتمع بزرگ‌ترین مجتمع تولیدکننده متانول جهان با ظرفیت تولید سالانه ۲.۳ میلیون تن است، اظهار کرد: پتروشیمی کاوه در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار اجرا و ساخته شده است و قابلیت توسعه برای ۵ طرح را دارد.

وی افزود: حدود ۱۳۵۰ نفر در مجتمع پتروشیمی کاوه مشغول به کارند که ۶۰ درصد این کارکنان بومی هستند.

مدیرعامل پتروشیمی کاوه، اسکله و یوتیلیتی اختصاصی را از ویژگی‌های شاخص و مهم این پروژه دانست و گفت: عملیات طراحی و ساخت اسکله اختصاصی کاوه در مدت هفت سال اجرا شده است که قابلیت بارگیری کشتی با ظرفیت ۱۰۰ هزار تنی را دارد و ظرفیت آن تا ۸ میلیون تن در سال قابل افزایش است. این اسکله علاوه بر قابلیت بارگیری متانول به روش SPM، قابلیت بارگیری مواد دیگر را هم داراست.

عسگریان ادامه داد: پتروشیمی کاوه ۹ مخزن ذخیره با ظرفیت ۴۲۰ هزار تن متانول دارد که منحصر به فرد است.

وی با بیان اینکه متانول کاوه دارای دو نیروگاه ۵۰ مگاواتی استیم توربرو و دو نیروگاه ۵۴ مگاواتی جس تورباین است، تصریح کرد: با توجه به افزایش مصرف اکسیژن مایع در کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا تأمین این ماده حیاتی در دستور کار قرار گرفته و با تمامی توان برای رفع نیاز اکسیژن بیمارستانی این کار در اولویت این واحد تولیدی است.

مدیرعامل پتروشیمی کاوه، سرمایه‌گذاری این طرح را به همراه اسکله و یوتیلیتی اختصاصی ۹۵۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: ۶۶ درصد وزنی این میزان از سرمایه‌گذاری داخلی بوده و پیش‌بینی می‌شود این طرح سالانه ۴۰۰ میلیون دلار ارزآوری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه قیمت جهانی متانول افت کرده است، اظهار کرد: با میانگین قیمت دو سال گذشته، برآورد می‌شود میزان سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته در این طرح چهار ساله بازگردد.

به گفته عسگریان، ساخت پنج بویلر ۷۵ تنی و دو بویلر ۱۱۰ تنی با فشار بالا نیز در یوتیلیتی این طرح حائز اهمیت است که در جلوگیری از خروج ارز نقش بسیار قابل توجه داشته است.

وی به گستره زمین این طرح اشاره کرد و گفت: این شرکت درخواست واحد متانول ۲ را به‌منظور توسعه پایین‌دست این محصول اعلام کرده است.

طرح‌های پتروشیمی کاوه، کیمیای پارس خاورمیانه و واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان امروز (پنجشنبه، ۱۶ مردادماه) با دستور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسیدند که افتتاح این طرح‌ها افزایش سالانه ۴ میلیون تنی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی و ۷۳۰ میلیون دلار درآمد را برای کشور به دنبال دارد.

کد خبر 305786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =