دومین خط لوله صادرات میعانات گازی سایت ۲ پارس جنوبی تکمیل شد

قائم مقام طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی از تکمیل بخش نخست دومین خط لوله صادرات میعانات گازی فازهای سایت ۲ پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، سیدحسین عظیمی ضمن اشاره به برنامه صادرات میعانات گازی سایت ۲ پارس جنوبی با استفاده از دو سامانه گوی شناور(SPM) گفت: هم‌اکنون گوی شناور شماره یک به بهره‌برداری رسیده و با توجه به ورود گوی شناور دوم به ایران در اردیبهشت‌ماه، احداث خط لوله و نصب این سامانه در شرح کار قرارداد بخش فراساحل طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی در حال اجراست.

وی ظرفیت بارگیری میعانات گازی با گوی شناور دوم را ۷ هزار مترمکعب در ساعت عنوان کرد و افزود: این سامانه در موقعیت جنوب اسکله آسیای آرام نصب می‌شود.

قائم مقام فاز ۱۹ پارس جنوبی درباره مشخصات و محل احداث خط لوله دومین گوی شناور بارگیری میعانات گازی فازهای پارس ۲ گفت: خط لوله ۳۶ اینچ مربوط به این سامانه به طول ۷.۶ کیلومتر، از میترینگ مشترک سایت 2 واقع در ضلع جنوب غربی پالایشگاه فاز ۱۲ آغاز و پس از تقاطع با خطوط لوله فاز ۱۴ به SPM دوم متصل می‌شود.

عظیمی با بیان اینکه در این پروژه از روش جدیدی برای کشش خط لوله دریا از ساحل (Shore Pulling) استفاده خواهد شد، گفت: در این روش لازم است لوله‌گذاری در دو مرحله انجام شود که در مرحله نخست جوشکاری و لوله‌گذاری ۱۳۰۰ متر خط لوله در بستر دریا توسط شناور سی مستر متعلق به شرکت تأسیسات دریایی انجام شد و پس از کشیدن لوله از ساحل، ادامه لوله‌گذاری اجرا می‌شود.

به گفته وی، مرحله دوم لوله‌گذاری دومین SPM بارگیری میعانات گازی فازهای سایت ۲ پارس جنوبی، شهریورماه امسال تکمیل می‌شود.

کد خبر 306037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =