صدور مجوز احداث چهارمین مجتمع پتروشیمی در منطقه پارسیان

رئیس هیئت عامل ایمیدرو از صدور موافقت اصولی احداث چهارمین کارخانه فرآورده‌های پتروشیمی زنجیره GTX در منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب‌پور با بیان این مطلب اظهار کرد: ظرفیت چهار طرح پیشنهادی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینه تولید فرآورده‌های پتروشیمی در زنجیره GTX برای اجرا در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان حدود ۲.۸ میلیون تن است.

وی افزود: این طرح‌ها در زمینه تولید متانول، پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن، بنزین پیرولیز، گاز مایع و غیره است که مجموع سرمایه‌گذاری این طرح‌ها، ۶.۴ میلیارد دلار می‌شود و پیش‌بینی شده چهار ساله احداث شود و با پیگیری ایمیدرو این طرح‌ها شتاب می‌گیرند.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به جزئیات زیرساختی طرح‌های آماده اجرای پتروشیمی در منطقه ویژه پارسیان تصریح کرد: برای این طرح‌ها، ۳۲۰ هکتار زمین در نظر گرفته شده است. این طرح‌ها ۲۵۵ مگاوات برق و ۴۴ میلیون مترمکعب آب نیاز دارند.

غریب‌پور ادامه داد: خوراک این طرح‌ها، گاز طبیعی است که در مجموع ۱۸.۷ میلیون مترمکعب گاز نیاز دارد که فراخوان مناقصه ایستگاه تقلیل فشار گاز به مبلغ ۲۱۵ میلیارد تومان در حال انجام است و به‌زودی احداث ایستگاه وارد فاز اجرایی می‌شود.

بنا بر این گزارش، در طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان، فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای تولید ۱۸ میلیون تن محصولات پتروشیمی، ۴ میلیون تن فولاد، ۶۰۰ هزار تن آلومینیوم و ۴ میلیون تن پودر آلومینا در نظر گرفته شده است.

همچنین، در بخش زیرساختی، احداث نیروگاه برای تولید ۴۳۰۰ مگاوات برق و تولید ۷۵۰ هزار مترمکعب آب پیش‌بینی شده است.

کد خبر 307196

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =