گاز، مصرف مازوت در نیروگاه‌های تهران را به صفر رساند

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق تهران اعلام کرد که مصرف مازوت نیروگاه‌های پایتخت به صفر رسیده است و سوخت اصلی آن‌ها از گاز طبیعی تامین می‌شود.

به‌ گزارش شانا به نقل از وزارت نیرو، یعقوب روحی در این باره گفت: هم اکنون سوخت اصلی سه نیروگاه دولتی تهران (بعثت، ری و طرشت) گاز طبیعی است و فقط در ایام محدودی از سال در نیروگاه ری به‌دلیل محدودیت تامین گاز و برای حفظ پایداری شبکه و خاموش نشدن ناخواسته از گازوئیل آن هم در حجم محدود استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر با توجه به همکاری همه‌جانبه نیروگاه‌های منطقه تهران با سازمان محیط زیست و همسو با رعایت الزام‌های زیست‌محیطی، استفاده از مازوت در چرخه تولید نیروگاه بعثت نیز حذف شده است و با هماهنگی‌های انجام‌شده برای ضرورت تامین برق مورد نیاز منطقه جنوب شهر تهران گاز به این نیروگاه تخصیص می‌یابد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق تهران یادآور شد: افزون بر اقدام‌های انجام‌شده برای بهبود آلایندگی نیروگاه بعثت، برای نخستین‌بار در منطقه خاورمیانه سیستم استحصال گاز co2 (گاز گلخانه‌ای) از اگزوز واحدهای بخار در این نیروگاه نصب شده است که با استفاده از این سیستم، گاز CO2 از اگزوز واحدها جذب و از انتشار آن به محیط زیست جلوگیری می‌شود.

روحی تاکید کرد: همچنین همسو با الزام‌های قانونی و تکالیف تعیین شده برای بهبود بازده و تولید برق سبز(سازگار با محیط زیست) پروژه جایگزینی واحدهای فرسوده نیروگاه طرشت و ری در دستور کار است که با توجه به نصب واحدهای جدید با فناوری روزآمد دنیا و بهبود بازده این نیروگاه‌ها شاهد کاهش قابل توجهی در مصرف سوخت آن‌ها خواهیم بود.

وی تصریح کرد: افزون بر نیروگاه‌های دولتی یاد شده، سوخت اصلی دو نیروگاه خصوصی سیکل ترکیبی شهدای پاکدشت و پرند نیز گاز طبیعی است و در شرایط قطع  گاز به صورت محدود از گازوئیل به عنوان سوخت پشتیبان استفاده می‌کنند و با توجه به فناوری واحدهای نصب شده قابلیت استفاده از مازوت در این نیروگاه‌ها وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق تهران همچنین گفت: نیروگاه‌های منطقه تهران همکاری همه جانبه‌ای با سازمان حفاظت محیط زیست برای اعلام روزانه سوخت مصرفی، ارسال سیگنال‌های آنالیز دود دودکش‌ها و بازدید کارشناسان داشته و دارند.

کد خبر 309264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =