گاز طبیعی منبع اصلی تامین انرژی جهان می‌شود

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز تاکید کرد که گاز طبیعی در بلندمدت سوختی ضروری و مکمل فرآیند انتقال انرژی خواهد بود و تا اواسط قرن به بزرگ‌ترین منبع اصلی انرژی جهانی تبدیل می‌شود.

به گزارش شانا، به نقل از دبیرخانه جی‌ئی‌سی‌اف، یوری سنتورین روز دوشنبه (۱۲ آبان‌ماه) در نشست ماهانه اخیر مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) اعلام کرد که با وجود عقب‌ماندگی‌های اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰، گاز طبیعی همچنان منبع انرژی شماره یک جهان است. 

بر اساس تازه‌ترین آمار موجود در «چشم‌انداز جهانی گاز ۲۰۵۰»، گاز طبیعی در بلندمدت سوختی ضروری و مکمل فرآیند انتقال انرژی خواهد بود. گاز طبیعی در سال ۲۰۲۵ از «زغال‌سنگ کثیف» پیشی می‌گیرد و تا اواسط قرن به بزرگ‌ترین منبع اصلی انرژی جهانی تبدیل می‌شود. سهم گاز طبیعی در ترکیب انرژی جهانی تا سال ۲۰۵۰ از ۲۳ درصد کنونی به ۲۸ درصد افزایش خواهد یافت.

افزون بر این، این منبع انرژی فراوان، انعطاف‌پذیر و پاک در چند منطقه از جهان - به‌طور عمده در بازارهای آسیا - اقیانوسیه، آمریکای شمالی و خاورمیانه - گسترش خواهد یافت و بیش از ۷۵ درصد از مجموع رشد تقاضای گاز جهان تا سال ۲۰۵۰ را به خود اختصاص خواهد داد. هم‌زمان، پیش‌بینی می‌شود قاره آفریقا با رشد سالانه ۳.۱ درصد شاهد سریع‌ترین رشد گاز طبیعی باشد.

سنتورین تأکید کرد: بر اساس این واقعیت که گاز طبیعی سازگارترین سوخت فسیلی با محیط زیست است، جی‌ئی‌سی‌اف در حال ترویج استفاده از آن به‌عنوان سوخت مقصد و سوخت منتخبی است که اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد و همچنین مفاد توافق پاریس را تحقق می‌بخشد.

وی همچنین تأیید کرد که جی‌ئی‌سی‌اف به‌طور مداوم از سازوکارهایی برای اطمینان از برقراری ثبات در بازارهای گاز پشتیبانی می‌کند. شایان ذکر است که به‌عنوان ائتلافی از ۲۰ تولیدکننده و صادرکننده عمده گاز طبیعی، اعضای جی‌ئی‌سی‌اف به‌طور مشترک ۷۱ درصد از ذخایر اثبات‌شده، ۴۵ درصد از منابع تولید عرضه‌شده در بازار، ۵۳ درصد از شبکه خط لوله و ۶۰ درصد از صادرات ال‌ان‌جی سراسر جهان را در اختیار دارد.

کد خبر 309332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =