ایران قادر به تأمین انرژی کشورهای منطقه و اعضای سازمان شانگهای است

رئیس جمهوری با بیان اینکه گسترش خطوط انتقال انرژی و توسعه مسیرهای مواصلاتی در منطقه از مهم‌ترین سازوکارهای همکاری در منطقه است، گفت: ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مجاری انتقال انرژی و یکی از شاهراه‌های مواصلاتی در منطقه با برخورداری از منابع غنی انرژی، قادر به تأمین نیازهای اصلی بسیاری از کشورهای منطقه و اعضای سازمان شانگهای است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز سه شنبه (۲۰ آبان‌ماه) در بیستمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که از طریق ویدئوکنفرانس و با میزبانی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، برگزار شد، گفت: بازگشت به قانون‌مداری، مقررات و تعهدهای شناخته‌شده بین المللی، احترام به حقوق ملت‌ها و جبران خسارت وارده از الزامات ترمیم اعتبار جهانی آمریکاست.

وی در این نشست همچنین با بیان اینکه ایران همواره بر سیاست اصولی خود در تقویت حسن همجواری، ایجاد اعتماد و گفت‌وگو با همسایگان در حوزه‌هایی چون اورآسیا، خلیج‌فارس، جنوب و غرب آسیا تأکید دارد، اظهار کرد: ما به همکاری با شریکان خود و سازمان همکاری شانگهای برای مقابله مؤثر با تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر ادامه می‌دهیم.

رئیس‌جمهوری گفت: ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مجاری انتقال انرژی و یکی از شاهراه‌های مواصلاتی در منطقه با برخورداری از منابع غنی انرژی، دسترسی به دو دریای مهم و موقعیت سوق‌الجیشی بی‌نظیر، قادر به تأمین نیازهای زیربنایی بسیاری از کشورهای منطقه و اعضای سازمان شانگهای است.

متن کامل سخنان رئیس جمهوری به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله والصلوه علی رسول‌الله و آله و صحبه

جناب آقای رئیس،

رؤسای محترم جمهور،

نخست وزیران محترم؛

خانم‌ها و آقایان،

در ابتدا مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود را از آقای ولادیمیر پوتین، رئیس محترم فدراسیون روسیه به‌ دلیل ساماندهی این اجلاس اعلام کنم. همچنین خوشحالم که بار دیگر  فرصت یافتم تا در این جمع  هر چند به‌صورت ویدئوکنفرانسی حضور داشته باشم.

امروز جهان در وضع خطیری قرار گرفته است. از یک سو، همه‌گیری ویروس کرونا افزون بر تهدید جدی جان انسان‌ها، آثار عمیق و مخربی بر اقتصاد کشورها و به‌ویژه معیشت مردم گذاشته است و از سوی دیگر، تعقیب سیاست یکجانبه‌گرایانه و نادیده گرفتن احترام به حقوق و نهادهای بین‌المللی از سوی آمریکا، تلاش مضاعف کشورهای هم‌اندیش در سطح جهان برای تقویت همکاری و تشکیل جبهه‌ای واحد برای فائق آمدن بر هر دو چالش‌ را بیش از پیش ضروری کرده است.

برای مقابله با چالش مشترک همه‌گیری کووید-۱۹، نیاز به اتخاذ یک رویکرد واحد و منسجم از سوی کشورهای سازمان همکاری شانگهای، در هماهنگی با سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی برای اطمینان از دسترسی کامل، آزادانه و منصفانه مردم منطقه و جهان به خدمات بهداشتی و تجهیزات پزشکی با هدف مقابله بهتر با این بیماری وجود دارد. در همین جهت جمهوری اسلامی ایران کمک‌های انسان‌دوستانه را برای بهبود شرایط در بعضی از کشورهای منطقه ارائه کرده است. همچنین این آمادگی را داریم تا  در مسیر مبارزه با کووید- ۱۹ با کشورهای عضو سازمان، تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم.

عالیجنابان،

جمهوری اسلامی ایران همواره بر سیاست اصولی خود در تقویت حسن همجواری، ایجاد اعتماد و گفت‌وگو با همسایگان در حوزه‌هایی چون اورآسیا، خلیج‌فارس، جنوب و غرب آسیا تأکید داشته و حصول امنیت پایدار را جز از طریق همکاری، مشارکت و صلح میسر نمی‌داند. ارائه ابتکار صلح هرمز (HOPE)؛ مشارکت در روند صلح آستانه، حمایت از صلح و ثبات در افغانستان و تأکید بر لزوم افزایش همکاری‌های چندجانبه بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، نمونه‌هایی از توجه جمهوری اسلامی ایران به مشارکت و همکاری برای حصول به امنیت پایدار در منطقه و جهان است.

جمهوری اسلامی ایران از همکاری در قالب سازمان همکاری شانگهای برای مواجهه با چالش‌های منطقه در حوزه‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی استقبال می‌کند. ایران همواره امنیت حوزه پیرامونی را به مثابه امنیت خود دیده و برای حفظ صلح و ثبات منطقه کوشیده است. در این جهت ما به همکاری با شرکای خود و سازمان همکاری شانگهای برای مقابله مؤثر با تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر ادامه خواهیم داد.

خانم‌ها و آقایان،

یکی از اصول محوری همکاری‌های کشورهای منطقه و اعضای شانگهای، مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و جدایی‌طلبی است. جلوگیری از توسعه ایدئولوژی خشونت و افراط‌گرایی و مقابله دسته‌جمعی با جریان‌ها و نهادهای تولید و انتشار تفکرافراطی‌گری در منطقه در کنار شناسایی کانون‌های شکل‌گیری، حامیان و منابع مالی گروه‌های تروریستی، از مهم‌ترین رسالت‌های مشترک سازمان همکاری شانگهای در حوزه امنیت دسته‌جمعی است. بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران با اتکا به سال‌ها تجربه  در مبارزه گسترده با گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق، آمادگی خود را برای هرگونه اقدام و مبارزه علیه جریانات تروریستی و افراط‌گرایی  اعلام می‌کند. هرچند در ابتدای سال جاری میلادی، یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم، سردار شهید قاسم سلیمانی، توسط به‌وجودآورندگان و حامی اصلی جریانات تکفیری و تروریستی، به‌طور ناجوانمردانه‌ای ترور شد و به شهادت رسید، اما ما همچنان مصمم‌ایم تا سرکوب کامل گروه‌های تروریستی افراط‌گرا، و پایان دادن به اشغالگری بیگانگان، به راه خود ادامه دهیم. در همین رابطه قطعنامه پیشنهادی ایران تحت عنوان «جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی» با رأی مثبت ۱۹۰ کشور در دسامبر ۲۰۱۳ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد که می‌تواند همچنان مورد توجه جدی برای اقدام‌های عملی، از سوی این سازمان قرار گیرد.

همکاران گرامی،

جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان و با تکیه بر اشتراکات فراوان تاریخی با مردم منطقه، از تصمیم اخیر مقام‌های این دو کشور با وساطت فدراسیون روسیه برای پایان دادن به درگیری‌های نظامی و آغاز فرآیند حل و فصل دیپلماتیک ابراز خرسندی می‌کند و امیدوار است که دو کشور بتوانند اختلاف‌های خود را در فضای صلح‌آمیز و در چارچوب حقوق بین‌الملل حل و فصل کنند. در این راستا ایران طرح صلحی به‌منظور برقراری آتش‌بس و ایجاد صلح ارائه کرد و همچنین رایزنی‌های فشرده‌ای با طرفین درگیری و دیگر کشورهای ذی‌نفع بعمل آورده و از هرگونه تلاشی جهت کاهش تنش و اختلافات و برقراری ثبات، امنیت و صلح پایدار و عادلانه در این منطقه استقبال می‌کند.

خانم‌ها، آقایان،

سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر حسن همجواری، همزیستی مسالمت‌آمیز و توسعه روزافزون روابط اقتصادی و تجاری با همسایگان و کشورهای دوست با هدف توسعه و رشد اقتصاد منطقه استوار بوده و در این جهت ابتکاراتی را پیشنهاد و از ابتکارات کشورهای دوست نیز استقبال نموده است. ضرورت دارد در مسیر ارتقای رفاه و معیشت ساکنان منطقه، توسعه پایدار و فقر زدایی در منطقه، از فرصت همکاری‌های مشترک، بهره‌برداری حداکثری به عمل آید.

گسترش خطوط انتقال انرژی و توسعه مسیرهای مواصلاتی در منطقه از مهم‌ترین سازوکارهای همکاری در منطقه است. ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مجاری انتقال انرژی و یکی از شاهراه‌های مواصلاتی در منطقه با برخورداری از منابع غنی انرژی، دسترسی به دو دریای مهم و موقعیت سوق‌الجیشی بی‌نظیر، قادر به تأمین نیازهای اصلی بسیاری از کشورهای منطقه و اعضای سازمان شانگهای است.

موقعیت جغرافیایی ایران در کریدورهای مختلف و به‌ویژه کریدور شمال – جنوب فرصت بسیار بااهمیت و پایداری برای توسعه ارتباطات فراقاره‌ای و رهایی از برخی محدودیت‌های ژئوپلیتیک برای کشورهای دوست در این سازوکار می‌باشد. خوشحالم به اطلاع برسانم که به‌زودی با تکمیل مسیر ریلی رشت – بندرانزلی در حاشیه دریای خزر، مسیر ریلی کریدور شمال جنوب به واقعیت پیوسته و ظرفیت‌ عظیمی را برای حمل‌ونقل ترانزیتی ایجاد خواهد کرد. افزون بر این ما در تلاش هستیم ساخت مسیر ریلی رشت – آستارا را نیز در سریع‌ترین زمان ممکن به سرانجام برسانیم و اتصال ریلی یکپارچه از خلیج‌فارس تا روسیه و شمال اروپا را فراهم آوریم و یکی از نیازهای مهم بین‌المللی را تحقق بخشیم.

در چند هفته آینده، راه‌آهن خواف - هرات که از محل کمک‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است، افتتاح خواهد شد. این راه‌آهن هدیه و کمک بسیار ارزشمندی برای کمک به خروج افغانستان از بن‌بست خواهد بود. ادامه این مسیر از هرات به مزارشریف می‌تواند ضمن کمک به کشورهای آسیای مرکزی برای دسترسی سهل و کم‌هزینه به آب‌های آزاد و اروپا، بازار جمهوری اسلامی ایران و خاورمیانه را نیز در دسترس آنها قرار دهد.

  عالیجنابان،

در سال‌های اخیر چندجانبه‌گرایی اقتصادی و سیاسی مورد تهدید جدی قرار گرفت و دولت آمریکا با قلدرمآبی تمام درصدد اعمال سیاست‌ها و قوانین داخلی خود بر نظم جهانی و کشورهای دارای استقلال سیاسی برآمد. نتایج انتخابات آمریکا نشان داد که نه‌تنها جهان مخالف سیاست‌های نادرست دولت کنونی ایالات متحده است، بلکه مردم آمریکا نیز از این سیاست‌ها به ستوه آمده‌اند. ملت آمریکا واکنش جهان به قلدرمآبی، قانون‌گریزی، نقض تعهدات بین‌المللی، تهدید و تحریم دیگر ملت‌ها را به‌خوبی شنید و تصمیم به تغییر گرفت.

یک بار دیگر تاریخ واقعیت خود را به عرصه حکمرانی و سپهر سیاسی تحمیل کرد و درس عبرت‌ دیگری به ماجراجویان، جنگ‌طلبان، مخالفان حقوق ملت‌ها و ناقضان حقوق مسلم بین‌المللی داد. نتیجه انتخابات آمریکا نشان می‌دهد کشوری که مدام در حال استفاده از تهدید، تحریم و چماق باشد و با زبان زور با دیگر ملت‌ها سخن بگوید، سیاست خارجی آن به‌طور حتم راه خود را گم کرده است.

اکنون نوبت منتخبان و رهبران جدید در ایالات متحده آمریکاست که پیام ملت خود را به خوبی درک کنند و این اراده به تغییر را در سیاست خارجی خود و رابطه با دیگر کشورها و ملت‌ها عملی کنند. بازگشت به قانون‌مداری، مقررات و تعهدهای شناخته شده بین‌المللی، احترام به حقوق ملت‌ها و جبران خسارت وارده از الزام‌های ترمیم اعتبار جهانی آمریکاست.

در خاتمه مایلم با اغتنام از فرصت یکبار دیگر از رئیس‌جمهوری محترم فدراسیون روسیه و دیگر دست‌اندرکاران برگزاری این نشست تشکر و برای دولت و مردم روسیه آرزوی سربلندی و بهروزی کنم.

از توجه شما متشکرم

کد خبر 309433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =