ثبت بالاترین رکورد ذخیره‌سازی گاز در کشور

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: امسال یک میلیارد و ۸۵۶ میلیون متر مکعب گاز به میدان شوریجه‌دی و یک میلیارد و ۱۴ میلیون متر مکعب گاز به مخزن ذخیره‌سازی سراجه قم تزریق‌ شده است که یک رکورد به‌ شمار می‌آید.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، رامین حاتمی درباره مقدار تزریق گاز و بازتولید از مخزن شوریجه‌دی عنوان کرد: در هشت ماه امسال افزون بر تولید گاز، عملیات تزریق گاز در این مخزن صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۸ درصد افزایش داشته، این اقدام نقطه قابل‌اتکا برای تأمین پایدار گاز مصرفی خانوارها و پشتیبانی شبکه انتقال گاز در شمال و شمال شرق کشور است.

وی افزود: مخزن شوریجه‌دی میدان خانگیران، یکی از مهم‌ترین سازندهای گازی این میدان است که در سال ۱۳۶۶ کشف شد و به بهره‌برداری رسید. با توجه به ساختار مناسب، مخزنی برای ذخیره‌سازی گاز انتخاب و عملیات ذخیره‌سازی گاز در این مخزن از سال ۱۳۹۳ آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اظهار کرد: تأمین انرژی پایدار در مناطق شمال و شمال شرق و بعد مسافت این مناطق از مراکز اصلی تولید گاز در جنوب کشور و لزوم کاهش وابستگی به واردات گاز، همواره از دغدغه‌های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به‌عنوان تنها تولیدکننده گاز در این مناطق بوده و توسعه شبکه گازرسانی و مصرف روزافزون گاز در کشور اهمیت ذخیره‌سازی را دوچندان کرده است.

حاتمی ضمن بررسی عملکرد و برنامه ذخیره‌سازی گاز در منطقه عملیاتی سراجه قم اظهار کرد: پارسال در منطقه عملیاتی سراجه قم ۸۶۹ میلیون مترمکعب گاز ذخیره شد و طی سال ۱۳۹۹ این میزان ذخیره‌سازی به ۱۰۱۴ میلیون مترمکعب رسید که از ابتدای سال ۱۳۹۰ و آغاز ذخیره‌سازی در این میدان رکورد محسوب می‌شود و پیش‌بینی این است که امسال نیز با اضافه شدن حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز معادل ۱۷ درصد نسبت به پارسال، توان بازتولید در این منطقه به بیش از یک میلیارد مترمکعب برسد.

وی درباره اهمیت طرح ذخیره‌سازی سراجه قم تصریح کرد: با توجه به روند افزایش مصرف گاز در کشور و سیاست‌گذاری شرکت ملی نفت ایران برای تضمین و تأمین سوخت در فصل سرد سال، تبدیل مخزن تخلیه‌شده سراجه قم به‌عنوان مخزن ذخیره‌سازی در دستور کار قرار گرفت، همچنین موقعیت جغرافیایی مناسب، مجاورت آن به استان تهران و خط لوله سراسر انتقال گاز، ضرورت اجرای این طرح ملی را دوچندان کرد تا در اوج مصرف گاز در فصل زمستان خللی در خدمت‌رسانی به هم‌وطنان ایجاد نشود.

کد خبر 309444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =