توضیحات هلدینگ خلیج‌فارس درباره افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران

روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در پی افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی گچساران و عدم افزایش سرمایه چند شرکت سهامدار پتروشیمی گچساران که در ماه‌های اخیر دستمایه فضاسازی رسانه‌ای عده‌ای علیه هلدینگ خلیج فارس شده است، نکاتی مهم را در رابطه با فرآیند قانونی افزایش سرمایه در راستای اطلاع‌رسانی به افکار عمومی و همچنین اطمینان‌بخشی به سهامداران برای ‏دفاعی که از حقوق آنها شد، منتشر کرد.

به گزارش شانا، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با بیش از ۵۰ میلیون سهامدار، نقشی بیش از ۴۰ درصدی در تولید و ‏صادرات محصولات پتروشیمی ایران را به‌عهده دارد و در رده‌بندی‌های جهانی نیز بین 40 شرکت برتر شیمیایی جهان قرار ‏دارد.‏ این شرکت که با تکمیل طرح‌های بزرگی چون پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس، پتروشیمی ایلام و پتروشیمی لردگان نقشی مهم در جهش ‏دوم صنعت پتروشیمی ایفا می‌کند، سهامدار طرح‌های توسعه‌ای مهم دیگری همچون پتروشیمی گچساران است و با افزایش سرمایه اخیر ‏انجام‌شده به سهامدار عمده این شرکت شده تبدیل است.

اما توضیحاتی درباره افزایش سرمایه صورت‌گرفته در پتروشیمی گچساران ضروری به نظر می‌رسد:

۱-‏ هلدینگ خلیج فارس به‌رغم سهم ۱۰.۶۵ درصدی در پتروشیمی گچساران تا پیش از افزایش سرمایه اخیر، بیش از ۴ ‏هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه کرده و رسیدن این پروژه به پیشرفت ۷۴ درصدی تا حد زیادی ‏مرهون همین منابع تزریق‌شده از سوی هلدینگ خلیج فارس، فراتر از تعهدات خود به این پروژه است، همین اقدام سبب شده این ‏هزینه‌ها به‌عنوان مطالبات وصول‌نشده در صورت‌های مالی فارس، مورد سوال حسابرسان قرار گیرد، مشارکت ‏حداکثری فارس در این افزایش سرمایه و روشن شدن وضع مطالبات فارس از گچساران و برخی سهامدارانش در ‏همین راستا بوده است.

۲-‏ افزایش سرمایه از طریق سلب حق تقدم، اصرار و پیشنهاد هلدینگ خلیج فارس برای افزایش سرمایه سه شرکت ‏پتروشیمی دهدشت، کازرون و ممسنی به‌عنوان سهامداران شرکت سهامی خاص گچساران به سازمان بورس بود. این ‏پیشنهاد به رغم جلسات متعدد و قول‌های مساعدی نظیر طرح در هیئت مدیره سازمان بورس برای صدور مجوز به ‏مرحله عملیاتی نرسید. دلیل این پیشنهاد فارس، هزینه شدن منابع افزایش سرمایه این شرکت‌ها برای تکمیل این پروژه‌ها ‏و به‌خصوص پتروشیمی گچساران و نه هزینه شدن آن بابت خرید حق تقدم استفاده‌ نشده بود.‏

۳-‏ هلدینگ خلیج فارس، همچنین آمادگی خود را به سازمان بورس برای عدم شرکت خود و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش در ‏این افزایش سرمایه‌ها با هدف مشارکت همه مردم ایران در این افزایش سرمایه که موجب کاهش سهام هلدینگ خلیج ‏فارس در این شرکت‌ها می‌شد، اعلام کرد. تصمیمی که می‌توانست به نفع  چندهزار نفر از سهامدار ‏فعلی این سه شرکت تمام شود و شیرینی تکمیل و راه‌اندازی پتروشیمی گچساران را نصیب تعداد بیشتری از ایرانی‌ها ‏کند.‏

۴-‏ افزایش سرمایه صورت‌گرفته در شرکت سهامی خاص پتروشیمی گچساران، طبق مصوبه مجمع عمومی این شرکت ‏مبنی بر افزایش سرمایه این شرکت به ۵۲۰۰ میلیارد تومان، مطابق مواد قانون تجارت انجام شده و تنها در این مرحله ‏از ۴۹۰ میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان افزایش یافته و مرحله دوم و اصلی افزایش سرمایه ۴۲۰۰ میلیارد تومانی ‏آن در دستور کار است و سهامدار عمده کنونی گچساران، همچنان تءکید بر پیشنهاد افزایش سرمایه از طریق سلب حق‌تقدم از سهامداران فعلی و با شرط نبود متعهد پذیره‌نویس و امکان مشارکت آحاد ملت در تأمین مالی و مشارکت در احداث پروژه ملی گچساران دارد.

۵-‏ این افزایش سرمایه که نتیجه نهایی آن افتتاح و تولید و در نتیجه کسب درآمد و سود این مجتمع است، نه‌تنها موجب ‏ارزشمندتر شدن سهام پتروشیمی گچساران می‌شود که موجب منتفع شدن سهامداران پتروشیمی‌های ‏ممسنی، کازرون و دهدشت خواهد بود و موجب اشتغال‌زایی بیشتر و توسعه شهرستان گچساران خواهد شد.

لازم به ذکر است، امروز نیروی کار این شهرستان، سهم بیش از ۷۰ درصدی در میان ۲ هزار نفر نیروی شاغل مستقیم در این پروژه دارد.

این اقدام همچنین مانع از هزینه شدن منابع افزایش سرمایه شرکت‌های سهامدار به ‏نفع عده‌ای خاص و صرفاً برای خرید حق تقدم استفاده نشده آنها شد.‏

۶- هلدینگ خلیج فارس با توجه به اینکه حدود ۵ هزار میلیارد تومان از این پروژه مطالبات داشت، معادل سهم خود در این افزایش سرمایه شرکت کرد، اما به دلیل عدم شرکت بقیه سهامداران در این افزایش سرمایه، سهم فارس در این شرکت افزایش یافت که این اتفاق می‌تواند موجب تزریق منابع بیشتر از سوی این هلدینگ برای اتمام پروژه گچساران شود. 

۷-‏ با توجه به برخی مطالب مطرح‌شده درباره این افزایش سرمایه و ارائه اطلاعات دروغ به مردم، هلدینگ خلیج ‏فارس ضمن اعلام آمادگی برای پاسخگویی به ابهام‌ها هرکدام از سهامداران محترم در قالب گفت‌وگو یا پاسخ به ‏سؤالات، حق قانونی خود را برای پیگیری حقوقی و قضایی ادعاهای غلط منتشرشده که با هدف تشویش اذهان عمومی از سوی برخی افراد و از طریق برخی بسترهای اطلاع‌رسانی انجام‌شده محفوظ می‌داند. ‏

کد خبر 309687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =