تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی در دوران سخت تحریم و کرونا

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به نقش اثرگذار تولید و صادرات صنعت پتروشیمی در دوران سخت کرونا و تحریم تأکید کرد و گفت: افزون‌ بر این، صنعت پتروشیمی در این دوران از توسعه نیز غافل نبوده است.

 به گزارش خبرنگار شانا، جعفر ربیعی صبح امروز (پنجشنبه، ششم آذرماه) در آیین بهره‌برداری رسمی پتروشیمی لردگان اظهار کرد: صنعت پتروشیمی کشور افتخار دارد که در کنار تولید و صادرات ده‌ها میلیون تن محصول پتروشیمی در دوران سخت کرونا و تحریم، از توسعه در این صنعت غافل نبوده است و امروز شاهد بهره‌برداری از یک واحد بزرگ در استان چهارمحال و بختیاری هستیم.

وی با اشاره به اینکه هلدینگ خلیج فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت بازار سرمایه کشور، حدود ۴۰ درصد سهم تولید و صادرات صنعت پتروشیمی را داراست، افزود: این هلدینگ برای ریل‌گذاری آینده صنعت پتروشیمی و در جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی، حدود ۲۵ طرح بزرگ و کوچک را با حجم سرمایه‌گذاری حدود ۱۴ میلیارد یورو در حال اجرا دارد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه این شرکت امسال بهره‌برداری از چهار طرح را در جهش دوم صنعت پتروشیمی در برنامه دارد و پتروشیمی لردگان نخستین آن است، ادامه داد: لردگان یک واحد بزرگ تولید اوره و آمونیاک با ظرفیت تولید حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن است که می‌تواند حدود یک میلیون و ۷۵ هزار تن اوره و ۸۰ هزار تن آمونیاک مازاد را به بازار عرضه کند.

صادرات ۸۰ درصد محصولات

به گفته ربیعی، براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، پس از پوشش نیاز داخل، ۸۰ درصد محصولات تولیدی پتروشیمی لردگان صادر می‌شود که بخشی از آن از طریق سوآپ با پتروشیمی پردیس در عسلویه است که حمل‌ونقل محصول اوره در کشور را مقداری تسهیل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه خوراک این طرح گاز طبیعی است و با خط لوله سراسری گاز به مقدار سالانه ۷۵۰ میلیون مترمکعب تأمین می‌شود، تصریح کرد: رقم سرمایه‌گذاری این طرح با در نظر گرفتن هزینه‌های تأمین مالی حدود ۸۷۵ میلیون یورو است که از طریق سرمایه‌گذاری‌های اولیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تسهیلات ریالی بانک سپه، آورده نقدی سهامداران، اوراق مشارکت و فاینانس خارجی با عاملیت بانک سپه تأمین شده، فاینانس خارجی این پروژه ۵۰۴ میلیون یورو بوده که هم‌اکنون بازپرداخت این اقساط آغاز شده است.

راه‌اندازی لردگان به دست متخصصان داخلی

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، درآمد پتروشیمی لردگان را در ظرفیت کامل سالانه ۲۴۰ میلیون دلار پیش‌بینی و اظهار کرد: این مجتمع زمینه اشتغال حدود ۲۸۰۰ نفر در زمان ساخت و ۷۰۰ نفر به‌طور مستقیم و ۱۵۰۰ نفر غیرمستقیم را در زمان بهره‌برداری ایجاد کرده است.

ربیعی با بیان اینکه عملیات نصب، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی پتروشیمی لردگان به‌ دلیل مشکلات تحریم در غیبت فروشندگان دانش فنی (لایسنس) و بدون نظارت آنها و به دست متخصصان داخلی انجام شده است، گفت: این موضوع از این نظر اقدامی بی‌سابقه  به شمار می‌آید.

۸۰ درصد کارکنان شاغل؛ بومی منطقه

وی به ۲۸ میلیون نفر کار بدون حادثه در زمان ساخت پروژه اشاره و تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد کارکنان شاغل در زمان ساخت و بهره‌برداری این پروژه بومی استان چهارمحال و بختیاری هستند که در نوع خود بسیار قابل توجه است.

مدیرعامل پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس ادامه داد: این طرح پیش از اینکه به بهره‌برداری برسد در بورس تهران ثبت شد و سهام آن هم‌اکنون در فرابورس قابل معامله است.

ربیعی با اشاره به اینکه هلدینگ خلیج فارس و شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاران ایرانیان (پترول) همسو با سیاست‌های وزارت نفت به‌عنوان سهامدار عمده این طرح با هدف توسعه صنایع پایین‌دستی و فعال‌سازی بخش خصوصی یک طرح کریستال ملامین به ظرفیت ۴۰ هزار تن را تعریف کرده است که هم‌اکنون ۲۵ درصد پیشرفت دارد، افزود: با مشارکت بخش خصوصی، دو پارک صنعتی کریستال ملامین و اوره رزینی در پایین‌دست پروژه تعریف شده است که ۲۴۰۰ میلیارد تومان در آن هزینه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه با راه‌اندازی پتروشیمی لردگان، حجم تولید سالانه اوره و آمونیاک کشور از ۵.۶ به ۶.۷ میلیون تن می‌رسد، گفت: این موضوع مصداق بازر جهش تولید است و ایران را به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره و آمونیاک در جهان تبدیل می‌کند.

کد خبر 310100

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =