صرفه ۱۶ میلیون دلاری فروش گازهای همراه در مارون

‫مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون از سود و صرفه اقتصادی سالانه بیش از ۱۶ میلیون دلاری حاصل از فروش گازهای همراه مازاد این شرکت به بخش خصوصی برای صیانت از زیست‌ بوم پیرامونی خبر داد. ‬

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، حمید کاویان با بیان اینکه جمع­‌آوری گازهای همراه و حذف مشعل­‌ها از طرح­‌های اولویت ‌دار این شرکت است، گفت: بر اساس تفاهم­‌نامه‌های امضا شده، شرکت هیربد نیرو هم‌اکنون روزانه حدود ۱۲ میلیون فوت‌مکعب گاز ترش مراحل نخست مجتمع صنعتی شماره ۳ مارون را جمع‌آوری می‌­کند که با اجرای فاز تکمیلی به ۱۵ میلیون فوت‌مکعب می‌رسد.

وی افزود: شرکت تامکار گاز نیز به‌زودی جمع‌آوری ۲۲ میلیون فوت‌مکعب گاز کم ­فشار مرحله­ دوم مجتمع صنعتی شماره ۶ مارون را آغاز ‌می‌کند که در مجموع ۳۷ میلیون فوت‌مکعب معادل ۵۰ درصد گازهای همراه مازاد شرکت به جای سوختن در مشعل، جمع‌آوری و برای مصارف پالایشگاهی و پتروشیمی استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون به انجام مطالعات جمع‌آوری بقیه گازهای همراه شرکت اشاره کرد و گفت: هلدینگ خلیج‌فارس و شرکت پتروشیمی مارون در حال انجام مطالعات مورد نیاز برای جمع‌آوری گازهای یادشده هستند که با ساخت ایستگاه‌های جدید تقویت فشار گاز تا دو سال آینده نزدیک به هیچ گاز همراهی (به­ جز در شرایط اضطرار عملیاتی) در واحدهای عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون به مشعل ارسال نمی‌شود.

کاویان ضمن قدردانی از همه دست‌اندرکاران این طرح، ابراز امیدواری کرد که دغدغه‌های زیست‌محیطی مردم از بُعد مربوط به سوزاندن گازهای ارسالی به مشعل­‌ها برطرف شود و این اقدام صنعت نفت بتواند زمینه‌ رضایت­مندی همجواران تأسیسات را فراهم آورد.

کد خبر 310549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =