دستگاه‌های دولتی ملزم به صرفه‌جویی در مصرف گاز شدند

معاون اول رئیس‌جمهوری به‌منظور مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی، بخشنامه‌ای را به همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و استانداری‌ها ابلاغ کرد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، در بخشنامه اسحاق جهانگیری آمده است:

۱- به‌منظور مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی، کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و استانداری‌ها، تا پایان سال موظف به رعایت کامل موارد زیر هستند:

الف. رعایت دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد در فضاهای داخلی و بسته و دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد در راهروها و فضاهای عمومی سرپوشیده.

ب. روشن کردن وسایل گرمایشی یک ساعت پیش از آغاز وقت اداری و خاموش کردن آنها یک ساعت پیش از پایان وقت اداری.

پ. خاموش کردن وسایل گرمایشی در روزهای تعطیل.

ت. استفاده از دستگاه‌های گازسوز استاندارد با برچسب انرژی بالا (A و B).

ث. انجام معاینه فنی کلیه موتورخانه‌ها توسط شرکت‌های تأیید صلاحیت‌شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران (بر اساس ماده (۱۷) قانون هوای پاک)، سرویس و تعمیر دوره‌ای تجهیزات گازسوز از طریق متخصصان مجاز و نصب سامانه پایش هوشمند موتورخانه به‌منظور افزایش ضریب ایمنی و بازدهی وسایل گازسوز.

ج. کاهش حداقل ۱۰ درصدی مصرف گاز طبیعی هر مشترک در چهار ماه پایانی سال نسبت به مدت مشابه پارسال.

شرکت ملی گاز ایران، شرکت‌های گاز استانی، در موارد یادشده در این بخشنامه، آمادگی ارائه هرگونه مساعدت فنی به دستگاه‌های اجرایی را دارند.

۲- برای اجرای موارد فوق، لازم است اقدام‌های زیر انجام شود:

الف. استانداران ضمن تأکید بر اجرای این بخشنامه و طرح آن در شورای اداری استان، پیگیری‌های لازم را برای صرفه‌جویی و اصلاح الگوی مصرف در دستگاه‌های اجرایی مشمول و همکاری با شرکت ملی گاز ایران در ایجاد محدودیت برای صنایع در مواقع اضطراری به تشخیص آن شرکت در دستور کار قرار دهند.

ب. شرکت ملی گاز ایران و شرکت‌های گاز استانی مکلف به پیگیری اجرای دقیق این بخشنامه در دستگاه‌های اجرایی هستند. در صورت عدم رعایت مفاد بخشنامه در هر مورد، شرکت گاز استانی مربوط پس از یکبار اخطار کتبی، ضمن ارسال مراتب به استانداری ذی‌ربط در صورت تخطی دوباره، مطابق مقررات مربوط با دستگاه اجرایی ذی‌ربط رفتار می‌کنند.

پ. سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نسبت به اطلاع‌رسانی مناسب برای بهره‌گیری از روش‌های مؤثر با هدف ترغیب جامعه به صرفه‌جویی و کاهش مصرف گاز طبیعی اقدام کند.

ت. روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی نسبت به اطلاع‌رسانی مناسب برای کاهش مصرف سوخت به کارکنان هر دستگاه اقدام کند.

کد خبر 310750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =