پیشرفت فاز نخست طرح گوره - جاسک به ۸۰ درصد رسید

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: عملیات اجرایی خط لوله گوره - جاسک از سال ۹۸ پرشتاب آغاز شد و اکنون می‌توانیم ادعا کنیم در فاز نخست ۸۰ درصد پیشرفت داشته و جهت‌گیری برای تکمیل فاز نخست، تا پایان امسال است.

به گزارش شانا به نقل از ایلنا، تورج دهقانی با بیان این مطلب افزود: این خط مشتمل بر ۱۰۰۰ کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ سازگار با سیال اسیدی، پنج تلمبه‌خانه، دو ایستگاه توپک‌رانی و یک ایستگاه اندازه‌گیری در انتهاست، در فاز نخست ۱۰ میلیون بشکه مشتمل بر ۲۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه‌ای در منطقه جاسک برای ذخیره‌سازی نفت‌خام و در فاز دوم هم تا ۳۰ میلیون بشکه قابل افزایش است. تأسیسات دریایی نیز شامل اسکله، بندر پشتیبانی و تأسیسات بارگیری و خطوط لوله مربوطه است.

به گفته وی، این طرح در فاز نخست با هدف ارسال ۳۰۰ هزار بشکه و نیز احداث ۱۰۰۰ کیلومتر خط لوله پیگیری می‌شود، افزون بر آن یک یا دو ایستگاه  عملیاتی می‌شود و سیستم برق و بخشی از مخازن هم آماده راه‌اندازی می‌شوند.

توسعه آزادگان جنوبی

دهقانی در ادامه به عمر ۲۰ ساله میدان نفتی آزادگان‌ جنوبی به‌عنوان مهم‌ترین میدان در غرب کارون و جزئیات توسعه آن اشاره کرد و افزود: آزادگان‌جنوبی بزرگ‌ترین میدان در حال توسعه کشور است، از اوایل دهه ۸۰ در دولت‌های مختلف برای توسعه این ابرمیدان اقدام کرده‌اند. در این مدت سیاست‌های توسعه‌ای و پیمانکاران تغییر کردند، از سال ۹۴ که عملیات توسعه‌ای توسط شرکت متن شروع شد که پیشرفت فیزیکی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد داشت، اما امروز به میزان ۷۰ درصد رسیده است.

وی افزود: بر اساس سازوکار یادشده ظرفیت تولید میدان به ۱۴۰ هزار بشکه رسیده است، از برنامه حفر ۲۰۰ حلقه چاه، تاکنون بیش از ۱۷۰ حلقه حفاری شده و از این تعداد ۱۰۷ حلقه تولیدی شده و ظرفیت تولید قابل ملاحظه‌ای ایجاد شده است. هیچ میدان مشابهی نداریم که این حجم کار با توانمندی داخلی و با هزینه حداقلی انجام شده باشد، از این حیث آزادگان جزو دستاوردهای افتخارآمیز کشور است.

دهقانی با بیان اینکه اکنون شرکت پتروپارس به‌عنوان پیمانکار عمومی( GC) پروژه انتخاب شده، به سختی اجرای این ابرپروژه اشاره کرد و گفت: توسعه این میدان تا حدی از مسائلی مثل سیل و آبگرفتگی متأثر شده و فضا را برای کار کردن سخت‌تر کرده‌ است، اما براساس تدابیر، سازوکار و ساختار جدید و جهت‌گیری دوباره کار سرعت خواهد گرفت. طبق هدف‌گذاری انجام‌شده فاز اول این میدان در دو سال آینده تکمیل خواهد شد و در فاز دوم نیز نسبت به ازدیاد برداشت اقدام خواهیم کرد.

ایجاد ظرفیت فرآورشی با حداقل هزینه و زمان

وی اظهار کرد: افزون بر افزایش ظرفیت تولید، مقوله ایجاد ظرفیت فرآورشی پیش‌ساخته برای نخستین بار در کشور در میدان آزادگان‌ جنوبی انجام شد که از جمله معدود سرمایه‌گذاری خارجی محقق‌شده در بخش بالادستی نفت محسوب می‌شود. این پروژه با حداقل هزینه یعنی کمتر از ۳۰ میلیون دلار انجام شده و تاکنون بالغ بر یک میلیارد دلار نفت کشور از این طریق فرآوری شده است، بنابراین تأکید می‌کنیم ظرفیت واحد فرآورشی پیش‌ساخته یا سریع‌الاحداث، روشی خلاقانه به لحاظ فنی، حقوقی و اقتصادی است و باید در میدان‌های مشترک به‌عنوان یک رویه تکرار شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت تأکید کرد: فراموش نکنیم برای اینکه یک ظرفیت فرآورشی ۱۰۰ هزار بشکه‌ای ایجاد کنیم، گاه تا هشت سال زمان نیاز است. ما یک ظرفیت فرآورشی را بدون هیچ هزینه‌ای در کمتر از یک سال احداث کردیم. این پروژه در سال ۹۷ دقیقاً زمانی که با محدودیت‌های اعمال‌شده ازسوی دولت آمریکا روبه‌رو بودیم، محقق شد.

کد خبر 310897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =