درآمد ارزی صنعت پتروشیمی وضع مطلوبی دارد

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از افتتاح هشت طرح این صنعت تا پایان سال خبر داد و گفت: درآمد ارزی صنعت پتروشیمی همانند سال ۹۸ با صادرات انجام شده، وضع بسیار مطلوبی را نشان می‌دهد و در ۹ ماهه سال ۹۹ هم عرضه ارز صنعت پتروشیمی به سامانه نیما فراتر از برنامه بوده است.

به گزارش خبرنگار شانا، بهزاد محمدی امروز (یکشنبه، هفتم دی‌ماه) در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی اظهار کرد: پتروشیمی، به‌عنوان صنعت نخست کشور، روز به روز جایگاه خود را در اقتصاد ملی مستحکم‌تر می‌کند و دستاوردهای ارزشمند این صنعت حاکی از کم‌اثر بودن تحریم‌های ظالمانه‌ای است که علیه شرکت‌ها و مدیران این صنعت اعمال شده است.

وی با بیان اینکه قطار توسعه صنعت پتروشیمی در کشور با شتاب لازم در حال حرکت است و هر چند مدت یک‌بار شاهد بهره‌برداری از یک طرح عظیم پتروشیمی هستیم، یادآور شد: از ابتدای سال تاکنون ۹ طرح پتروشیمی با دستور رئیس‌جهموری به بهره‌برداری رسیده است.

معاون وزیر نفت با استناد به آمارهای بین‌المللی درباره رشد تقاضای محصولات پتروشیمی اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد رشد تقاضا در بخش محصولات پتروشیمی چهار تا پنج درصد است، این در حالی است که رشد تقاضا در بخش نفت و فرآورده‌های نفتی در دنیا کمتر از یک درصد است، این موضوع مسئولیت ما را در توجه به این صنعت کلیدی دوچندان می‌کند.

افزایش خیره‌کننده خوراک پتروشیمی تا ۱۴۰۶

محمدی با اشاره به اینکه منابع غنی و در دسترس نفت و گاز به‌عنوان خوراک، نیاز متنوع صنایع داخلی و بازارهای جذاب بین‌المللی ایجاب می‌کند که توسعه صنعت پتروشیمی همواره یکی از محورهای اصلی توسعه کشور باشد، ادامه داد: صنعت پتروشیمی پارسال (۹۸) ۳۵ میلیون تن خوراک گاز طبیعی، اتان، میعانات گازی، مایعات گازی، نفتا و نفت سفید از صنعت نفت و گاز کشور دریافت کرده که این میزان معادل ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

وی با بیان اینکه خوراک صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۴ به معادل ۲ میلیون بشکه نفت خام در روز می‌رسد، تصریح کرد:‌ همچنین تا سال ۱۴۰۶ با طرح‌های در حال اجرا این رقم به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز می‌رسد.

مصرف ۳۰ درصد محصولات پتروشیمی در داخل کشور

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تعداد مجتمع‌های تولیدی در سال ۹۸ را ۵۶ مجتمع عنوان کرد و با بیان اینکه این رقم هم‌اکنون ۶۴ مجتمع است، افزود: تا پایان سال با طرح‌های جدیدی که به مدار می‌آیند تعداد مجتمع‌های پتروشیمی به ۷۰ خواهد رسید.

به گفته محمدی، حدود ۳۰ درصد محصولات تولیدی صنعت پتروشیمی در صنایع داخلی به مصرف می‌رسد و ۷۰ درصد آن به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه در صنعت پتروشیمی هم‌اکنون ۹۰ نوع محصول تولید می‌شود که ۱۸ نوع آن پلیمری است و در ۳۳۳ گرید متنوع عرضه می‌شود، افزود:‌ تنوع محصولات به‌عنوان یکی از شاخصه‌های توسعه پایدار، در سال ۱۴۰۴ به ۱۰۴ و تا سال ۱۴۰۶ با طرح‌های در حال اجرا به ۱۲۴ می‌رسد که حاکی از تنوع سبد، همگام با توسعه است.

اشتغال‌زایی بی‌نظیر صنعت پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ حدود ۸ میلیون تن محصول به صنایع پایین‌دستی عرضه شده است، گفت: به جرأت می‌توان گفت هیچ صنعتی در کشور این میزان محصول به بخش پایین‌دستی عرضه نکرده است.

وی ادامه داد: این حجم محصول منجر به رونق و اشتغال بی‌نظیری در ۱۵ هزار بنگاه بزرگ و کوچک در پایین‌دست صنعت پتروشیمی در قالب ۳۳ انجمن و سندیکا می‌شود.

محمدی سپس به درآمد ارزی پتروشیمی اشاره کرد و با بیان اینکه درآمد ارزی این صنعت همانند سال ۹۸ در وضع بسیار مطلوبی است، یادآور شد: در ۹ ماه سال ۹۹ عرضه ارز صنعت پتروشیمی به سامانه نیما فراتر از برنامه‌ هماهنگ شده با بانک مرکزی بوده است؛ این همان نقش مهم صنعت پتروشیمی در اقتصاد کلان کشور است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۰، ۲۷ طرح در قالب جهش دوم صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی با افزایش ۵۰ درصدی از ۶۶ میلیون تن در پایان سال ۱۳۹۸ به ۱۰۰ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ می‌رسد و این بدان معناست که اهداف برنامه ششم توسعه به‌صورت صددرصد محقق می‌شود.

وی گفت: با بهره‌برداری از طرح‌های صنعت پتروشیمی درآمد این صنعت نیز از ۱۵ میلیارد دلار پایان سال ۹۸ به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ می‌رسد.

گام چهارم توسعه؛ تقویت پایداری

محمدی با اشاره به اینکه ۲۸ طرح تا پایان سال ۱۴۰۴ در قالب جهش سوم صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری خواهد رسید، ادامه داد: با بهره‌برداری از این طرح‌ها، ظرفیت این صنعت به سالانه ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۵ میلیارد دلار (برمبنای قیمت‌های سال ۹۵) خواهد رسید و رتبه ایران در تولید محصولات پایه در خاورمیانه به جایگاه نخست صعود خواهد کرد.

به گفته وی، برنامه‌ریزی مطلوبی برای گام چهارم توسعه صنعت پتروشیمی با هدف تقویت پایداری صنعت در همه ابعاد با تعریف طرح‌های راهبردی انجام شده است.

معاون وزیر نفت با تأکید بر اینکه در گام چهارم توسعه، ریل‌گذاری توسعه صنعت پتروشیمی براساس موجودی خوراک تا ۱۴۰۶ انجام شده است، افزود: با بررسی خوراک‌های قابل دریافت از صنعت نفت در سال‌های آتی و استفاده از محصولات پایه به‌عنوان خوراک و همین‌طور بررسی میزان واردات محصولات پتروشیمی و نیاز صنایع پایین‌دستی، ۳۰ طرح راهبردی برای تحقق توسعه پایدار و تعریف شده‌اند.

طرح‌های راهبردی و افزایش ۲۰ میلیون تنی ظرفیت

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ۳۰ طرح راهبردی در این صنعت تعریف شده است، تصریح کرد: این طرح‌ها با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶ میلیارد دلار، سالانه ۲۰ میلیون تن به ظرفیت صنعت پتروشیمی می‌افزایند.

محمدی، طرح‌های راهبردی را در سه گروه خوراک ترکیبی، تولید پروپیلن و طرح‌های پیشران عنوان کرد و گفت: سه طرح خوراک ترکیبی با هدف استفاده بهینه از خوراک‌های در دسترس برای تولید محصولات متنوع تعریف و مجوزها صادر شده و مراحل اجرایی دو طرح از آنها آغاز شده است.

بهترین خبر صنعت پتروشیمی

وی با تأکید بر اینکه طرح‌های تولید پروپیلن به‌منظور افزایش ظرفیت پروپیلن در کشور و توسعه زنجیره این محصول اجرا می‌شوند، اظهار کرد: هم‌اکنون در بخش پالایشگاه و پتروشیمی ۹۵۰ هزار تن پروپیلن تولید می‌شود و افزایش به حدود ۴.۵ میلیون تن می‌تواند بهترین خبر برای صنعت پتروشیمی کشور باشد.

به گفته معاون وزیر نفت، PDH سلمان فارسی به‌عنوان نخستین طرح تولید پروپیلن از پروپان در کشور، GTPP اسلام‌آباد، MTP بندر دیر، GTP بندر امیرآباد، GTPP بندر انزلی، سه طرح MTP در پارک پروپیلن عسلویه با استفاده از ۵ میلیون تن متانول تولیدی در منطقه و طرح PDH پارس در عسلویه، طرح‌های افزایش تولید پروپیلن هستند.

محمدی با اشاره به اینکه طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن (۲۱ طرح) با هدف ایجاد تنوع در سبد محصولات، توسعه زنجیره ارزش، کاهش واردات، تأمین خوراک صنایع پایین‌دستی و افزایش ارزش محصولات تعریف شده‌اند، تأکید کرد: با توجه به حجم سرمایه‌گذاری پایین و مصرف کم آب، اجرای این طرح‌ها در مناطق مختلف کشور برای آمایش سرزمینی امکان‌پذیر است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: تخفیف قیمت خوراک گاز، معافیت مالیاتی، ارائه دانش فنی، در اختیار گذاشتن زیرساخت‌های مورد نیاز از مشوق‌های بهبود اقتصاد این طرح‌هاست که برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است.

سال آینده؛ سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیاردی در صنعت پتروشیمی

وی با بیان اینکه با تکمیل طرح‌های جهش دوم، حجم سرمایه‌گذاری در این صنعت به ۸۰ میلیارد دلار می‌رسد، ادامه داد: با تکمیل طرح‌های جهش سوم این رقم به ۹۲ میلیارد دلار و با تحقق طرح‌های سی‌گانه گام چهارم در سال ۱۴۰۶ به ۱۰۸ میلیارد دلار می‌رسد.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور با تکمیل طرح‌های جهش دوم، سوم و اجرایی شدن طرح‌های راهبردی در پایان برنامه هفتم توسعه به سالانه ۱۵۰ میلیون تن و درآمد حدود ۴۴ میلیارد دلار خواهد رسید که این صنعت را به صنعت برجسته دارای نقش ممتاز در اقتصاد کلان کشور تبدیل خواهد کرد.

محمدی با اشاره به اینکه روند بومی‌سازی دانش فنی فرآیندهای پتروشیمیایی در سایر محصولات به‌سرعت دنبال می‌شود، افزود: تاکنون هفت فرآیند از جمله Methanol ،Ammonia ،PP ،PVM ،HDPE بومی‌سازی شده است و تا پایان ۱۴۰۰ این عدد به ۱۰ فرآیند می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ۸۵ نوع کاتالیست در صنعت پتروشیمی استفاده می‌شود، اظهار کرد: ۲۰ نوع آن داخلی سازی شده و ۱۶ نوع تا پایان سال ۱۴۰۰ بومی‌سازی می‌شود.

کد خبر 311261

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =