هزینه‌های خوردگی تاسیسات شرکت ملی نفت ایران محاسبه شد

هزینه‌های خوردگی تأسیسات و خطوط لوله شرکت ملی نفت ایران ازسوی کارگروه استقرار مدیریت خوردگی و بازرسی فنی شرکت ملی نفت ایران محاسبه شده است.

به گزارش شانا به نقل از مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، سیدنورالدین خاکساران رضوی، معاون برنامه‌ریزی و تلفیق طرح‌ها و برنامه‌های این شرکت از محاسبه هزینه‌های خوردگی همه تأسیسات شرکت ملی نفت ایران برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم خوردگی در تاسیسات و خطوط لوله شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران که در سال‌های ١٣٩۵ تا ١٣٩٧ محاسبه شده است، به‌طور میانگین سالانه حدود ۴۵٠ میلیون دلار بوده که از این رقم، حدود ۱۶۵ میلیون دلار مربوط به هزینه‌های مستقیم خوردگی و بقیه یعنی حدود ۲۸۵ میلیون دلار مربوط به هزینه‌های غیرمستقیم خوردگی است.

وی عنوان کرد: بیشتر هزینه‌های مستقیم خوردگی مربوط به هزینه‌های استفاده از مواد مقاوم در برابر خوردگی، رنگ و پوشش، مواد شیمیایی کنترل خوردگی، توپکرانی‌های هوشمند و... و هزینه‌های غیرمستقیم ناشی از خوردگی مربوط به توقف تولید و هدررفت سیالات هیدروکربوری به دلیل حوادث خوردگی است.

معاون برنامه‌ریزی و تلفیق طرح‌ها و برنامه‌های به طرح های مطالعاتی که در حال حاضر با هدف کاهش هزینه‌های خوردگی در شرکت ملی نفت ایران در حال انجام است، اشاره کرد و گفت: سه طرح مطالعاتی «ارتقای سطح کیفی سامانه‌های رنگ و پوشش»، «سامانه‌های حفاظت کاتدی» و «استفاده از ممانعت‌کننده‌های خوردگی در بخش بالادستی نفت و گاز» تحت نظارت و راهبری کارگروه استقرار مدیریت خوردگی و بازرسی فنی شرکت ملی نفت ایران به مراحل پایانی خود نزدیک شده‌اند.

بر اساس اعلام مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، بررسی و محاسبه هزینه‌های خوردگی تأسیسات این شرکت با همت کارگروه استقرار مدیریت خوردگی و بازرسی فنی شرکت ملی نفت ایران طی یکسال انجام شده است.

کد خبر 311313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =