تعویق تعمیرات نیروگاهی برای کاهش فشار به بخش گاز

وزیر نیرو گفت: با همکاری نزدیک با وزارت نفت سعی می‌کنیم کمترین اختلال ایجاد شود و ما به همین علت تعمیرات نیروگاهی را عقب انداختیم تا فشار کمتری به بخش گاز وارد شود.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، رضا اردکانیان امروز (یکشنبه، ۱۴ دی‌ماه) در نشست مدیریت مصرف سوخت زمستانی که با حضور وزیران کشور و نفت برگزار شد، گفت: اصل ماجرا اصلاح مصرف بوده و برنامه ما در این بخش بلندمدت است، اما هر زمانی که شروع شود، باید استقبال کرد.

وی مصرف بی‌رویه انرژی در کشور را همانند بیماری دانست که خونریزی داخلی دارد و هرچه به او خون تزریق می‌کنیم به جایی نمی‌رسیم.

وزیر نیرو افزود: تولید روزانه هزار میلیون مترمکعب گاز رقم بزرگی است. قاره اروپا نسبت به قاره ما سردتر است و جمعیتی بیش از هفت برابر ما دارد، اما مصرف گاز ما حدود دو برابر آنهاست، مصرف گاز ما خیلی بالاست که بخش عمده آن در عرصه خانگی است.

اردکانیان تصریح کرد: همه همکاران ما در رسانه‌ها باید به‌گونه‌ای فعالیت کنند که تجربه موفق تابستان با هنرمندی به مردم منتقل شود و ما اگر درصد بسیار کمی در بخش خانگی اصلاح مصرف کنیم، دچار خاموشی نمی‌شویم و صنایع ما با وقفه مواجه نمی‌شود.

وی عنوان کرد: بر اساس قراردادهایی که داریم صادرات برق انجام می‌دهیم، اما وزارتخانه‌های نیرو و نفت، همه ملاحظه‌ها را در قراردادها گنجانده‌اند. مجموع گازی که در نیروگاه‌های برق مصرف می‌شود اگر صادر شود کمتر از یک درصد کل گاز تولیدی کشور است.

وزیر نیرو گفت: شرکت‌ها و بخش خصوصی، تولید را انجام می‌دهند و یکی از مهم‌ترین منابع ما صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی است و اگر مردم، مدیریت گرمایش و برق را از دست بدهند شرایطی که ایجاد می‌شود، بر صادرات و بازارها اثر می‌گذارد.

اردکانیان افزود: وقتی براساس گزارش استاندار تهران، از اول آبان‌ماه تا ۱۰ آذر امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۱۵ درصد افزایش مصرف برق رخ داده، این موضوع‌ها باید پیگیری شود که بخشی از این افزایش مصرف به سبب باز بودن پنجره‌ها به تصور خروج ویروس کروناست و باید این موارد به مردم توضیح داده شود.

وی تأکید کرد: در وزارت نیرو اکنون به لحاظ شرایط، استفاده از نیروگاه‌های برق‌آبی را افزایش دادیم و با همکاری نزدیک با وزارت نفت سعی می‌کنیم کمترین اختلال ایجاد شود و ما به همین علت تعمیرات نیروگاهی را عقب انداختیم تا فشار کمتری به بخش گاز وارد شود.

کد خبر 311583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =