۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳
  • کد خبر: 312205
تصویب طرح جامع مناطق ویژه اقتصادی ۸ شهر

طرح جامع مناطق ویژه اقتصادی کازرون، بانه، کاوه، شهرکرد، دامغان، سرخس، دوغارون و فرودگاه پیام در جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری تصویب شد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، امروز (دوشنبه، ۲۹ دی‌ماه) در نشست شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با تأکید بر نقش مناطق آزاد کشور در توسعه به‌ویژه در دوران سخت تحریم‌ها، اظهار کرد: نقش و جایگاه مناطق آزاد در این برهه حساس برای رفع نیازهای کشور قابل توجه بود و امیدواریم با اصلاحات انجام‌شده شاهد توسعه فعالیت‌ها در مناطق آزاد کشور باشیم.

وی افزود: جهت‌گیری اصلی فعالیت‌ها در مناطق آزاد باید به سمت توسعه صادرات در آینده باشد، زیرا این جهت‌گیری می‌تواند افزون بر جذب سرمایه‌ سبب رونق فعالیت‌ها در این مناطق شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری با قدردانی از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و نیز مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی عنوان کرد: تهیه طرح جامع برای مناطق ویژه اقتصادی می‌تواند به توسعه سامان‌یافته مناطق و سرانجام ایجاد اشتغال، جذب سرمایه‌گذار و توسعه منجر شود.

جهانگیری با تأکید بر توجه به بودجه مصوب و قوانین از سوی مدیران عامل مناطق آزاد، از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی خواست گزارش عملکرد مبنی بر اجرای تکالیف الزام‌شده از سوی شورا را در سال‌های گذشته ارائه دهند.

در این نشست که وزیران امور خارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست حضور داشتند، مرتضی بانک، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گزارشی از طرح‌ها و اقدام‌های انجام‌شده در این مناطق ارائه کرد.

در این نشست افزون بر تصویب صورت‌های مالی سال ۱۳۹۸ سازمان‌های مناطق آزاد کیش، اروند، انزلی، ارس، ماکو و چابهار، اعضا با طرح جامع مناطق ویژه اقتصادی کازرون، بانه، کاوه، شهرکرد، دامغان، سرخس، دوغارون و فرودگاه پیام موافقت کردند.

واگذاری زمین رایگان به اداره ثبت اسناد و املاک کیش برای احداث ساختمان اداری و مجوز پرداخت نقدی از ۲۰ درصد به‌صورت شناور تا ۵۰ درصد در پروژه ترمینال جدید فرودگاه کیش از دیگر مصوبه‌های این نشست بود.

شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی اصلاح اساسنامه سازمان‌های مناطق آزاد، اصلاح محدوده منطقه ویژه اقتصادی لامرد، قصرشیرین و رامشاد و تدقیق محدوده منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در قسمت‌های ۱ و ۲ را نیز تصویب کرد.

تعیین محدوده منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه امام خمینی (ره) و نیز موافقت با انتشار اوراق و صکوک برای مناطق آزاد چابهار، قشم و ارس در چارچوب بودجه مصوب و رعایت مقررات بانک مرکزی از دیگر مصوبات این نشست بود.

در عین حال مقرر شد در صورت دریافت نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، مجوز لازم برای قیمت‌های جدید و تغییر احجام و مقادیر کار خارج از سقف تعیین شده در ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمانی در پروژه ترمینال جدید فرودگاه کیش ارائه شود.

کد خبر 312205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =