۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۷
  • کد خبر: 312360
دلایل اختلاف قیمت در قبوض جدید گاز تشریح شد

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران دلایل مغایرت مبلغ گازبها در پیامک‌های ارسالی با مبلغی که در قبوض سامانه شرکت ملی گاز وجود دارد را تشریح کرد.

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا مشایخی با اشاره به اینکه دو مصوبه جدید درباره رایگان شدن گازبهای برخی مشترکان کم‌مصرف و همچنین تخفیف برای برخی دیگر از مشترکان در قبوض جدید اعمال شده است، گفت: این مغایرت‌ها به دلیل به‌روزرسانی کردن سامانه‌ها و اعمال مصوبه‌های اخیر است.

وی افزود: به همکاران توصیه شده در انتهای قبوض، مبلغ تخفیف، میزان معافیت و تمامی اقدام‌های انجام شده حتما ذکر شود تا شبهه‌ای برای مردم پیش نیاید، اما این روند زمان‌بر است و اگر مغایرتی وجود دارد به‌زودی برطرف خواهد شد.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه ملاک گازبهای مشترکان در قبوض جدید، مبلغی است که به تلفن همراه آن‌ها پیامک شده گفت: مردم مبلغ پیامک شده را ملاک محاسبه قرار دهند، با این حال اگر این رقم تغییراتی داشته باشد در ماه‌های بعد اعمال خواهد شد.

رایگان شدن گاز برای مشترکان کمتر از ۲۰۰مترمکعب

مشایخی عنوان کرد: براساس مصوبه هیئت دولت، مشترکانی که در اقلیم‌های آب و هوایی یک، دو و سه قرار دارند اگر کمتر از ۲۰۰ متر مکعب گاز مصرف کنند مشمول تخفیف صددرصدی خواهند شد و عملا هیچ پولی از آن‌ها گرفته نمی‌شود.

وی تصریح کرد: این مصوبه برای اقلیم آب‌وهوایی چهار، ۱۵۰ متر مکعب و کمتر از آن و برای اقلیم پنج، ۱۰۰ متر مکعب و کمتر از آن در نظر گرفته شده است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه قبوض منتشر شده اخیر نخستین قبض‌های مشترکان پس از اجرای این مصوبه است، افزود: افزون بر این مصوبه ما یک مصوبه دیگر هم داشتیم که بر مبنای آن اگر میانگین مصرف مشترکان از میانگین مصرف آن‌ها در مدت مشابه سال ۹۶ و ۹۷ کمتر باشد، مشمول ۱۵ درصد معافیت در گازبها خواهند شد.

مشایخی با بیان اینکه این مصوبه از ۱۶ آبان تا ۱۵ اسفندماه امسال اجرا خواهد شد، گفت: از آنجا که قبوض در پایان دی‌ماه صادر شده‌اند و ما باید متوسط دمای دی‌ماه را ملاک قرار می‌دادیم و فرصتی برای این کار نبود، بنابراین ما هر ماه یک ماه جلوتر این تخفیف را اعمال می‌کنیم و چنانچه در ماه بعد این معافیت مشمول مشترکین نشود، در قبض بعدی آن را تعدیل می‌کنیم.

وی افزود: البته برای بهینه مصرف کردن گاز، مصوبه دیگری هم داریم که بر اساس آن اگر میانگین مصرف یک مشترک نسبت به میانگین مصرفش در مدت مشابه سال ۹۶ و ۹۷، ۱۵ درصد افزایش داشته باشد مشمول افزایش نرخ تا سقف ۱۵ درصد گازبها خواهد شد.

دولتی‌های پرمصرف جریمه می‌شوند

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: البته این قانون برای ادارات دولتی سختگیرانه‌تر است و اگر ارگان و یا ادارهای دولتی بیشتر از ۸۰ درصد میانگین مصرف خود در سال ۹۶ و ۹۷ گاز مصرف کند، مشمول جریمه ۵۰ درصدی می‌شود.

مشایخی با قدردانی از واحدهای صنعتی، تولیدی و کشاورزی که در زمان اوج مصرف گاز با این شرکت همکاری کرده‌اند، افزود: اگر به دلیل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، ۳۰ درصد گاز واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی را که مصرف ایستگاهی ۵ هزار متر مکعب به بالا دارند برای ۱۰ روز متوالی، کم یا محدود کرده باشیم، به پاس این همکاری پنج درصد در گازبهایشان به آن‌ها تخفیف می‌دهیم.

کمبود گاز نداریم

وی درباره مشکل کمبود گاز با وجود تعطیل بودن مدارس و دانشگاه‌ها نیز گفت: ما مشکل کمبود گاز نداریم، زیرا اگر چنین مشکلی داشتیم عملیات گازرسانی به شهرها و روستاها را متوقف می‌کردیم و روزانه سه هزار مشترک جدید به شبکه گاز کشور اضافه نمی‌شد.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه اگر محدودیت تولید گاز داشتیم واحدهای صنعتی جامانده را با اعمال تخفیف و حمایت‌های بلاعوض به شبکه گاز متصل نمی‌کردیم، عنوان کرد: بنابراین ما محدودیتی در تامین گاز نداریم.

مشایخی یادآور شد: تاکنون نیز سه میلیارد متر مکعب گاز بیشتری نسبت به مدت مشابه پارسال به نیروگاه‌های برق داده‌ایم که ۵۰۰ میلیون متر مکعب از این افزایش از یکم آذرماه امسال بوده است.

وی تصریح کرد: این که گفته می‌شود چرا با وجود تعطیل بودن مدارس و دانشگاه‌ها مصرف گاز همچنان افزایش دارد؟ درست نیست، زیرا مدارس و دانشگاه‌ها مصرف قابل توجهی ندارند، افزون بر اینکه دانش آموزان و دانشجویانی که در محل تحصیل خود حاضر نمی‌شوند در منزل حضور دارند و به همین میزان به مصرف آب گرم و گرمایش خانگی اضافه می‌شود.

تکمیل گازرسانی به زاهدان تا پایان سال

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران درباره آخرین اخبار گازرسانی کشور هم گفت: خوشبختانه گازرسانی به شهر زاهدان با کمک گرفتن از نیروهای عملیاتی پنج استان خراسان رضوی، سمنان، همدان، گیلان و فارس با سرعت قابل قبولی در حال اجراست و تا پایان امسال انشعابات شهر زاهدان تکمیل خواهد شد.

مشایخی با بیان اینکه خطوط انتقال گاز به ایرانشهر، بمپور و محمدان تکمیل شده و گازرسانی به زابل و چابهار نیز در دستور کار است و در جنوب کرمان نیز عملیات‌های گسترده‌ای در دست اقدام است، تصریح کرد:  تا ۲۲ بهمن‌ماه پویش ۹۵ درصدی بهره‌مندی مردم از گاز را جشن خواهیم گرفت.

کد خبر 312360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =