تکیه به شرکت‌های دانش‌بنیان برای بهینه‌سازی مصرف سوخت

مدیرعامل پیشین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: تکیه به شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش‌های پایین‌دستی حلقه گم‌شده بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور است.

سیدناصر سجادی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا در حاشیه بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: اگر بخواهیم عملکرد صنعت نفت را در طول چند سال گذشته ارزیابی کنیم، در زمینه افزایش تولید بنزین و گاز و کاهش مصرف فرآورده‌های نفتی و بحث صادارت فرآورده بسیار مثبت بوده است.

وی با تأکید بر لزوم اجرای جدی بحث بهینه‌سازی مصرف در کشور افزود: لازم است با قوانین و مقررات، راهکارها، تسهیلات و تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش‌های پایین‌دستی، بحث بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور را یک بار برای همیشه نهادینه کنیم.

پیشکسوت صنعت پالایش کشور گفت: همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید ادوات کم‌مصرف سوخت، صرفه‌جویی در مصرف سوخت  کشور را به دنبال خواهد شد و در چنین شرایطی می‌توانیم گاز و فرآورده‌ای را که در بخش‌های خانگی مصرف می‌شود به‌عنوان خوراک در اختیار صنایع قرار دهیم.

سجادی با تاکید بر اینکه لازم است متولیان امر در بحث تولید ادوات کم‌مصرف به‌صورت جدی و عملی ورود کنند، گفت: شرایط امسال کشور نشان داد با وجود افزایش تولید گاز در کشور، در صورتی که مصرف مهار نشود، باز هم از تولید عقب می‌مانیم.

وی افزود: در بحث سوخت خودروها نیز لازم است تحولات جدی رخ دهد، امروز در کشور خودروهایی استفاده می‌کنیم که در هر ۱۰۰ کیلومتر حدود ۱۰ تا ۱۲ لیتر بنزین مصرف می‌کنند، اما در کشورهای دیگر این رقم حدود سه تا پنج لیتر است.

کد خبر 312486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =