طرح GTPP اسلام‌آباد غرب با فناوری و کاتالیست ایرانی اجرا می‌شود

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی اسلام‌آباد غرب به اجرای این طرح با فناوری و کاتالیست ایرانی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اشاره کرد و گفت: تلاش می‌شود در تأمین تجهیزات نیز حداکثر استفاده از تجهیزات داخلی انجام شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سیدعبدالعظیم پلاسعیدی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی اسلام‌آباد غرب در حاشیه بازدید از بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیی اظهار کرد: احداث طرح زنجیره ارزش تولید پلی‌پروپیلن از گاز طبیعی از سال گذشته آغاز شده است و این طرح صددرصد بر پایه فناوری ایرانی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه یافته و انجام خواهد شد.

وی به خرید زمین طرح به وسعت حدود ۵۴ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی زاگرس در همان اسلام‌آباد غرب اشاره کرد و افزود: عملیات مقدماتی آماده‌سازی زمین انجام شده است.

پلاسعیدی با بیان اینکه مهندسی پایه واحد GTP حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ادامه داد: واحد پلی‌پروپیلن در مرحله PDP کامل شده است و در فاز بعدی، مرحله مهندسی اصولی این واحد انجام خواهد شد.

مدیرعامل صنایع پتروشیمی اسلام‌آباد غرب تصریح کرد: با توجه به تکمیل اسناد مهندسی پایه، وارد فاز مهندسی تفصیلی و انتخاب پیمانکار مهندسی تفصیلی، خرید و اجرا تا راه‌اندازی شده‌ایم. اسناد کامل است و مناقصه در حال انجام است.

وی به دریافت مجوزهای تخصیص آب، خوراک و پدافند غیرعامل اشاره و اظهار کرد: مجوز اولیه محیط زیست نیز دریافت شده و در چند هفته آینده مجوز نهایی دریافت می‌شود.

پلاسعیدی با اشاره به اینکه خوراک گاز این مجتمع از خط لوله ششم سراسری گاز از عسلویه دریافت می‌شود، گفت: با توجه به اینکه پالایشگاه ایلام نیز به این خط لوله تزریق دارد و از دو نقطه تغذیه می‌شود، بنابراین نگرانی بابت افت فشار وجود ندارد. فاصله کوتاه یک تا ۲ کیلومتری محل احداث این مجتمع تا خط لوله ششم سراسری نیز از امتیازات این طرح است که سبب کاهش هزینه‌ها می‌شود.

مدیرعامل صنایع پتروشیمی اسلام‌آباد غرب با بیان اینکه روزانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نرمال مترمکعب گاز خوراک این مجتمع خواهد بود، افزود: این طرح ظرفیت تولید سالانه ۹۶۰ هزار تن محصول را دارد و ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن به‌عنوان محصول نهایی سالانه ۱۲۰ هزار تن خواهد بود.

وی، میزان سرمایه‌گذاری این طرح را حدود ۵۴۵ میلیون دلار عنوان کرد که ازسوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأمین می‌شود و تصریح کرد: مجوز شورای اقتصاد و کمیسیون اصلی اقتصاد برای این طرح اخذ شده است و مجوز نهایی از هیئت وزیران نیز به‌زودی صادر می‌شود.

پلاسعیدی با اشاره به اینکه این طرح با فناوری و کاتالیست ایرانی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اجرا خواهد شد، گفت: تلاش می‌شود در تأمین تجهیزات نیز حداکثر استفاده از تجهیزات داخلی انجام شود.

کد خبر 312646

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =