دستیابی پتروشیمی جم به دانش‌فنی ساخت تیپ‌برنرها

پتروشیمی جم با طراحی جدید تیپ برنرهای کوره‌های گازی، ضمن دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت تیپ‌برنرها، موفق به بهبود عملیات تعمیراتی و تولید شد و برآورد سود حاصل از این دستاورد رقمی بالغ بر ۶۰۰ هزار یورو در سال به ازای هر کوره گازی است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشیمی جم، اکبر بوالحسنی، رئیس پژوهش واحدهای فرآیندی و الفینی شرکت پتروشیمی جم با اعلام این خبر اظهار کرد: با انجام بررسی‌های مداوم، ایرادها و اشکالات فنی کوره‌های گازی الفین که به‌صورت مستمر و تکرارپذیر بودند، شناسایی شد و با ایجاد کارگروه تخصصی، مطالعاتی در زمینه دلایل شکل‌گیری و راهکارهای رفع آنها صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه از تابستان ۱۳۹۴ مطالعات اولیه روی شبیه‌سازی کوره و تغییر در طراحی اولیه تیپ برنرهای واحد الفین آغاز شد، گفت: پس از تغییر طراحی‌ها و نهایی شدن نتایج شبیه‌سازی، با مشارکت سازندگان ایرانی، ساخت تیپ برنرهای جدید آغاز و برای نخستین بار در پاییز سال ۹۷ به‌کارگیری آنها در این واحد با هدف رفع گلوگاه‌های تولید و مشکلات فرآیندی و تعمیراتی انجام شد.

رئیس پژوهش واحدهای فرآیندی و الفینی پتروشیمی جم افزود: پس از انجام تعمیرات اساسی، از اسفندماه ۱۳۹۷ پایش داده‌ها و آزمون‌های لازم انجام شد و تا خرداد سال ۱۳۹۸ ادامه یافت که پس از بررسی داده‌ها، صحت و موفقیت اهداف پروژه تعریف‌شده در مقیاس صنعتی محقق و در بازه‌ای چهار ساله این ایده، تجاری‌سازی و بهره‌برداری شد.

بوالحسنی تصریح کرد: با اجرای این پروژه، ضمن رفع قسمتی از گلوگاه‌های تولید واحد الفین پتروشیمی جم، مواردی همچون دستیابی به دانش طراحی و ساخت تیپ برنرها، کاهش ریسک تولید، افزایش بازده حرارتی و بهبود مصرف سوخت، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، کاهش مشکلات تعمیراتی و افزایش بیش از یک هزار و ۲۶۰ تنی اتیلن و ۵۰ تنی پروپیلن نیز محقق شد.

کد خبر 312752

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =