اعلام آمادگی پالایشگاه‌های هند برای خرید نفت‌خام ایران

رئیس شرکت نفت هند اعلام کرد در صورت سبک شدن تحریم‌های آمریکا، پالایشگاه‌های هند آماده خرید نفت خام ایران خواهند بود.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه از دهلی نو گزارش داد که ام. کی. سورانا، رئیس شرکت نفت دولتی هندوستان امروز در یک کنفرانس خبری در دهلی نو گفته است: اگر تحریم‌های آمریکا سبک شود، پالایشگاه‌های نفتی هند واردات نفت از ایران را از سر خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه پالایشگاه‌های هند مشغول ارزیابی بازار هستند تا ارزش تولیدات خود را از حیث حداکثر توان درآمدزایی بسنجند، افزوده است: از آنجایی که نفت خام ایران در سبد (واردات) پالایشگاه‌های هند قرار داشت، هرگاه شرایط تحریمی به حال عادی باز گردد و نفت خام در بازار فراهم باشد، ما خوشحال خواهیم شد و ترجیح ما همچنان این است نیاز نفتی خود را بار دیگر از ایران تأمین کنیم.

بر اساس این گزارش، دارمندرا پرادهان، ویر نفت هند سال گذشته در صحبت‌هایی گفته بود: هند سومین واردکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان است و می‌خواهد وارداتش را تنوع بخشد و در دولت بایدن کار واردات نفت از ایران و ونزوئلا را از سر بگیرد.

رویترز در ادامه گزارش خود اشاره می‌کند به اینکه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز دوشنبه برای اولین بار اعلام کرد که واشنگتن و تهران باید قدم‌هایی را هماهنگ با هم برای بازگشت به «برجام» بردارند. بایدن نیز به دنبال یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای زنده کردن توافق هسته‌ای ایران (برجام) است و بر همین اساس احتمال سبک شدن تحریم‌های ایران وجود دارد.

این خبرگزاری اظهار کرده است تا نیمه سال ۲۰۱۹ که ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را بازگرداند، هند بعد از چین، دومین خریدار نفت ایران بود.

کد خبر 313183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =