مجلس موانع موجود در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی را رفع می‌کند

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، صنعت پتروشیمی ایران را منشأ تحول بزرگی در کشور دانست و گفت: مجلس شورای اسلامی می‌تواند برای ایجاد این تحول در بخش‌ بالادست، میان‌دست و پایین‌دست موانع موجود در این بخش را بررسی و برطرف کند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، علیرضا زاکانی در سومین روز چهاردهمین نمایشگاه ایران پلاست در حاشیه بازدید از آن از برگزاری نشست سه‌گانه میان صنایع بالادست و پایین‌دست صنعت پتروشیمی و وزارت صمت در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به‌منظور بررسی چالش‌ها و مسائل این صنعت و رفع تنگناهای آن خبر داد و گفت: در این نشست سهم مجلس را در حوزه قانون‌گذاری، نظارت و ایجاد هماهنگی میان اجزا و عناصر فعال در صنعت پتروشیمی به‌گونه‌ای دنبال خواهیم کرد تا شاهد شتاب گرفتن حرکتی که هم‌اکنون در صنعت پتروشیمی ایران آغاز شده است باشیم، زیرا تحقق این امر آثار مثبتی برای امروز و آینده ایران به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی ایران منشأ تحول بزرگی در کشور است، مجلس شورای اسلامی می‌تواند برای ایجاد این تحول در بخش‌ بالادست، میان‌دست و پایین‌دست موانع موجود در این بخش را بررسی و رفع کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از جمله این موانع را موانع قانونی، ناهماهنگی‌ها میان‌بخشی و ایجاد تسهیلات برای موضوع سرمایه‌گذاری اعلام کرد.

زاکانی، نمایشگاه ایران‌پلاست و نمایش توانمندی‌های فعالان صنعت پتروشیمی را در آستانه چهل‌وسومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یکی از جلوه‌های موفقیت این صنعت دانست که با همت و تلاش متخصصان ایرانی، سرمایه‌گذاران و مسئولان این بخش محقق شده است.

وی ادامه داد: معتقدم صنعت پتروشیمی ایران یکی از صنایع پیشران تحول در ایران است که کشور را در بسیاری از عرصه‌ها مانند تامین ارز، تنوع صادراتی به کشورهای همسایه و ایجاد اشتغال پایدار توانمند می‌کند، ضمن اینکه این تنوع نیز این امکان را فراهم می‌کند که ایران افزون بر استقلال سیاسی به استقلال اقتصادی نیز دست یابد.

زاکانی، به تحریم‌هایی که در دو سال گذشته بر صنعت نفت تحمیل شده اشاره کرد و افزود: در این مدت شاهد بودیم که صنعت پتروشیمی همچنان یکی از صنایع ارزآور کشور بود که خود یک نقطه اتکاست، زیرا ایران در مجموع ذخایر نفت و گاز رتبه نخست دنیا را در اختیار دارد.

چهاردهمین نمایشگاه ایران پلاست با شعار «کسب‌وکار جهانی» یکشنبه، ۱۹ بهمن‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به‌کار کرد و فردا (۲۲ بهمن‌ماه) به کار خود پایان می‌دهد.

کد خبر 313458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =