برنامه بلندمدت ۱۵ ساله برای حفظ شرایط تولید گاز تدوین شده است

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که برنامه بلندمدت ۱۵ ساله‌ای برای حفظ شرایط تولید گاز در سه مجموعه اصلی تولیدی کشور تدوین شده است تا سقف تولید گاز در این مناطق حفظ شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، مسعود زردویان در نشست با دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیران و مسئولان مجتمع گازی پارس جنوبی و مدیر پارک علم و فناوری استان بوشهر، با اشاره به جایگاه صنعت گاز در کشور و تبعات مثبت توسعه‌ای و رفاهی آن، گفت: هرچند تولید بخشی از این برنامه مدون است، اما هیچ‌گاه نباید از بخش‌های نگه‌داشت و پشتیبانی این صنعت غافل شد.

وی ادامه داد: همسو با این موضوع لازم است به جایگاه پارک‌های علم و فناوری توجه و از این ظرفیت به صورت ساختارمند استفاده شود تا از حاشیه‌هایی که ممکن است در سال‌های آینده بر روند عملکرد تاثیرگذار باشد، پیشگیری شود. در صورتی که روابط میان بخش‌های مختلف فعال در این صنعت، ایجاد و سازماندهی شود، زیست بومی شکل می‌گیرد که خود، نگهدارنده است و توانایی ارتقای خود را دارد.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اهمیت رویکرد اکوسیستمی در این حوزه اظهار کرد: به ارتباط شرکت‌های دانش‌بنیان با فعالان باتجربه در صنعت گاز و مجتمع گاز پارس جنوبی باید بیش از پیش توجه شود، زیرا این همکاری و راهنمایی می‌تواند در فرآیند تولید، راهگشای آنها باشد.

زردویان یادآور شد: در این اکوسیستم همواره تلاش شده ارتباط مناسبی با جوامع محلی برقرار شود و زیرساخت‌های راه و حمل‌ونقل و اشتغال‌زایی از خدماتی بوده که با استقرار صنایع گاز برای جوامع محلی فراهم شده است و همراه با این خدمات، به مسائل فرهنگی و آموزشی نیز باید توجه شود.

وی تصریح کرد: افزون بر این، پروژه‌های بزرگ صنعتی در کشور از این نعمت الهی استفاده می‌کنند که مکران چابهار معروف‌ترین و جدیدترین آنهاست و در آینده‌ای نزدیک به یک قطب اقتصادی تبدیل می‌شود. گاز و میعانات گازی، پایه و اساس فعالیت‌های مجتمع پارس جنوبی و پتروشیمی‌های فعال با ارزش افزوده بالا در این منطقه است و تأسیسات نقاط مختلف کشور نیز از گاز به‌عنوان ماده نخستین، خوراک تولیدی یا محرک تأمین انرژی استفاده می‌کنند.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران در پایان گفت: جایگاه مجتمع گاز پارس جنوبی در صنعت گاز بسیار پررنگ است، طوری که ۸۵ درصد از گاز مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند و ظرفیت بالا و نیاز عملیاتی کشور در این منطقه، عامل اصلی در تعیین آن به‌عنوان یکی از هاب‌های نوآوری کشور است.

کد خبر 313986

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =