اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه اعضای جی‌ئی‌سی‌اف نگران‌کننده‌ است

دبیرکل جی‌ئی‌سی‌اف گفت: نگرانی ما از اعمال تحریم‌های یکجانبه و اعمال فراسرزمینی قوانین علیه اعضای مجمع است.

به گزارش شانا به نقل از مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع بین‌المللی انرژی وزارت نفت، یوری سنتورین روز چهارشنبه (ششم اسفندماه) در نشست معرفی چشم‌انداز جهانی گاز در افق ۲۰۵۰ مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) اظهار کرد: براساس چشم‌انداز جدید دبیرخانه مجمع، سهم گاز در سبد انرژی جهان تا سال ۲۰۵۰ میلادی از ۲۳ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۲۸ درصد می‌رسد.

وی افزود: سهم دیگر سوخت‌های فسیلی مانند نفت و زغال‌سنگ تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ترتیب از ۳۲ درصد به ۲۷ درصد و زغال‌سنگ از ۲۶ درصد به ۱۶ درصد تنزل می‌یابد. در عین حال، سوخت‌های فسیلی کماکان سهم غالب در سبد انرژی جهانی را به خود اختصاص خواهند داد.

دبیرکل جی‌ئی‌سی‌اف با بیان اینکه مصرف گاز در افق ۲۰۵۰ در بیشتر مناطق جهان افزایش می‌یابد، تصریح کرد: بیشترین مقدار این افزایش مصرف، در مناطق آسیا و آمریکای شمالی خواهد بود. مصرف گاز جهان در این دوره با حدود۵۰ درصد افزایش تا سال ۲۰۵۰ به ۵۹۲۰ میلیارد مترمکعب افزایش می‌یابد.

به گفته سنتورین، بخش نیروگاهی و صنعت حمل‌ونقل، مهم‌ترین حوزه‌های افزایش مصرف گاز در این دوره خواهند بود.

پیشی گرفتن تجارت ال‌ان‌جی از خط لوله تا ۲۰۵۰

وی با تأکید بر اینکه تا سال ۲۰۵۰ تجارت جهانی گاز به ۲ هزار میلیارد مترمکعب می‌رسد، تصریح کرد: تا سال ۲۰۵۰ تجارت ال‌ان‌جی، از تجارت گاز با خط لوله پیشی می‌گیرد و سهم آن به ۵۶ درصد می‌رسد.

الکساندر نوواک، معاون نخست‌وزیر فدراسیون روسیه و ویکتور زوباکوف، رئیس هیئت مدیره شرکت گازپروم هم در این نشست بر افزایش سهم گاز در سبد انرژی و همسویی آن با کاهش انتشار کربن در جهان و نقش فزاینده گاز به‌عنوان سوخت پاک تأکید کردند.  

بر اساس گزارش مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع بین‌الملی انرژی وزارت نفت، ایران به‌عنوان یکی از کشورهای فعال عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز، با حجم عظیم ذخایر اثبات‌شده گاز جهان در کنار دیگر اعضای فعال مجمع در زمینه تولید و تجارت گاز، چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را در افق ۲۰۵۰، پیش روی خود دارد و همچنان نقش تعیین‌کننده‌ خود را برای منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان جهانی گاز با وجود تحریم‌های ناعادلانه بین‌المللی ایفا خواهد کرد. تحریم‌ها و اعمال فراسرزمینی قوانین یک کشور علیه برخی اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز از نگرانی‌هایی بود که در نشست امروز کشورهای عضو مجمع، مورد تأکید دبیرکل مجمع قرار گرفت.

نشست معرفی چشم‌انداز جهانی گاز در افق ۲۰۵۰ مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) با حضور اعضای هیت اجرایی مجمع و همچنین دبیران کل تعدادی از سازمان‌های مهم بین‌المللی انرژی مانند سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، مجمع جهانی انرژی و اتحادیه جهانی گاز از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد. در این نشست امیرحسین زمانی‌نیا، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک و مجامع بین‌المللی انرژی نیز حضور داشت.

کد خبر 314010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =