فازبندی از امور متداول در مسیر پیشبرد طرح‌های صنعت نفت است

شرکت ملی نفت ایران در واکنش به انتشار گزارشی با عنوان «وزارت نفت به دنبال افتتاح نمایشی خط لوله گوره - جاسک» در خبرگزاری فارس، توضیحاتی منتشر کرد و یادآور شد فازبندی طرح‌ها و پروژه‌ها از بدیهیات و امور متداول در مجموعه صنعت نفت و دیگر صنایع است.

به گزارش شانا، توضیحات شرکت ملی نفت ایران در واکنش به این گزارش به شرح ذیل است:

«ایجاد نقشه راه و فازبندی پروژه‌ها، نه‌تنها در مجموعه صنعت نفت، بلکه در دیگر صنایع مطرح در ایران و سایر شرکت‌های بین‌المللی، امری متداول است. جهت اطلاع نگارنده محترم متذکر می‌شود که اصولاً فازبندی پروژه‌ها به‌منظور تسریع در روند انجام پروژه و مدیریت بهتر منابع مالی و ارکان اجرایی صورت می‌گیرد و در قالب افتتاح مرحله‌ای هر پروژه، بستر مناسب برای اجرای پروژه‌های مرتبط بعدی شناسایی می‌شود. با این توضیح و تأکید بر لزوم فازبندی و بهره‌برداری مرحله‌ای از هر پروژه کوچکی، مشخص است که در خصوص طرح عظیم احداث خط لوله گوره جاسک این امر ضرورتی دو صدچندان خواهد داشت.

بر اساس موارد گفته‌شده، افتتاح و بهره‌برداری از فاز نخست این طرح، گامی ارزنده در مسیر شناسایی موانع پیش رو و تأمین راهکارهای مناسب برای اجرای مرحله به مرحله این طرح است و از این منظر می‌توان گفت که فاز نخست، با وجود دشواری‌هایی که در مقایسه با دیگر فازها دارد، به منزله نقشه راهی برای اجرای به‌موقع و هدفمند دیگر فازها قلمداد می‌شود و این موضوع نه‌تنها برای بهره‌برداری سیاسی از این طرح در دولت دوازدهم نیست، بلکه بیشتر به دلیل تسریع در ادامه روند پروژه است.

اگرچه تلاش وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در راستای تسریع در اجرای این طرح استراتژیک است، اما این موضوع نمی‌تواند آن‌طور که گزارشگر محترم فارس به آن پرداخته است، به منزله فشار در راه‌اندازی زودهنگام فاز نخست تلقی شود. بدیهی است تلاش برای تسریع در اجرای این طرح بیشتر از منظر اهمیت استراتژیک آن و مزایای قابل‌توجه بهره‌برداری از این طرح در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. بر این اساس، اجرای این طرح با وجود محدودیت‌های شدید کرونایی و مشکلات ناشی از تحریم، با تکیه حداکثری به توانمندی داخلی و به‌صورت شبانه‌روزی در حال انجام است و به جرأت می‌توان گفت در مقایسه با تمامی طرح‌ها و پروژه‌هایی که با وجود شرایط مشابه، تاکنون در مجموعه صنعت نفت نهایی شده یا در حال انجام است، از سرعت اجرایی بسیار بالاتری برخوردار بوده و هست.

برخلاف ادعای نگارنده محترم که وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران قصد دارند کیفیت را فدای سرعت در انجام این طرح بکنند، به اطلاع می‌رساند که تمامی اقدام‌های انجام شده درخصوص راه‌اندازی فاز اول این طرح، با لحاظ استانداردهای جهانی و استانداردهای مطرح در صنعت نفت کشورمان در حال انجام است و شرکت ملی نفت ایران، هیچ قصور و کوتاهی در این خصوص را نمی‌پذیرد و استفاده از تجهیزات غیراستاندارد و از کارافتاده و بلااستفاده! در طرح مذکور را تکذیب می‌کند.

اجرای این طرح بزرگ ملی در گستره ۱۰۰۰ کیلومتری، هم‌اکنون به‌صورت هم‌زمان در کارگاه‌های متعدد توسط ده‌ها پیمانکار داخلی و با نظارت دقیق مشاوران و بازرسان فنی، مطابق استانداردها و رویه‌های معمول مهندسی در جریان بوده و قطعاً سرعت اجرای کار، نافی کنترل کیفیت و رعایت ملاحظات فنی استانداردی نبوده و نخواهد بود.

در ادامه لازم می‌دانیم به اطلاع آن دسته از خبرنگاران محترم رسانه که بدون در نظر گرفتن شرایط خاص کشور، در خصوص این طرح عظیم ملی انتقادهایی غیرمنصفانه را مطرح می‌کنند، برسانیم که طرح انتقال نفت گوره به جاسک، ویترین فاخری از تلاش صنعت نفت برای توانمندسازی شرکت‌های داخلی است که در نهایت توانسته است با ثبت بسیاری از پدیده‌های قابل‌توجه صنعت نفت برای نخستین بار در کشور، راه را برای توسعه همه‌جانبه این صنعت معظم باز کند. در این خصوص می‌توان به ایجاد زنجیره تولید آلیاژ پیچیده‌ APL 5L x60 اشاره کرد که پاسخی به نیازمندی‌های استاندارد نفت ترش، از سنگ معدن آهن تا ساخت لوله‌های فولادی است. در عین حال، علاوه بر نقش سازنده این طرح در بومی‌سازی صنایع راهبردی صنعت نفت، سهم قابل‌توجه آن در اشتغال‌زایی در سطح کشور و استان‌های کمتر توسعه‌یافته قابل‌توجه است، به‌طوری که هم‌اکنون بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های کارخانه‌های صنعتی بزرگ به رفع نیازهای این طرح اختصاص یافته و کارگاه‌های صنعتی بسیاری نیز در سطح مناطق جنوبی کشور فعال شده است.

از سوی دیگر، اجرای این طرح به‌تنهایی از خروج بیش از ۴۰۰ میلیون یورو ارز در شرایط فشارهای فعلی بین‌المللی جلوگیری کرده و همچنین با هم‌افزایی که در حوزه ماشین‌آلات دوار ایجاد شده، توانسته است به‌طور کامل جوابگوی نیاز صنعت نفت کشور به پمپ‌های سانتریفوژ با ظرفیت و فشار بالا و مطابق با استانداردهای سخت‌گیرانه بین‌المللی باشد. این اتفاق‌ها شایان در عرصه سیستم کنترل، ساخت شیرهای کنترل و اضطراری سایز بالا تا ۴۲ اینچ نیز رقم زده شده است. صف تولیدکنندگان و نوآوران و پیمانکاران این طرح چنان طولانی است که ذکر آن خارج از حوصله این چند سطر خواهد بود و این نوید را می‌دهیم که دامنه این نوآوری‌ها و داخلی‌سازی‌ها تا انتهای این طرح عظیم ادامه خواهد یافت.»

کد خبر 314013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =