عملیات نصب نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک آغاز شد

سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک با اعلام پیشرفت بیش از ۹۰ درصدی این طرح در بخش زودهنگام، از آغاز عملیات نصب نخستین گوی شناور صادراتی در آب‌های دریای عمان خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، وحید مالکی با اشاره به روند رو به تکمیل فاز زودهنگام طرح پایانه نفتی جاسک با ظرفیت صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت خام گفت: براساس تقدم‌های عملیاتی، روز گذشته (جمعه، ۲۲ اسفندماه) نصب چندراهه دریایی (PLEM) با شناور سی‌مستر در عمق ۴۸ متری در بستر دریا به اتمام رسید و بلافاصله عملیات نصب نخستین گوی شناور (SPM) در فاصله ۶ کیلومتری از ساحل جاسک آغاز شد.

وی مساعد بودن شرایط آب و هوایی را از جمله مؤلفه‌های حائز اهمیت در اجرای به‌موقع عملیات دریایی پروژه برشمرد و پیش‌بینی کرد در صورت مناسب بودن شرایط جوی، عملیات نصب گوی شناور تا پایان امسال به اتمام برسد و در روزهای ابتدایی سال ۱۴۰۰ به مرحله راه‌اندازی برسد.

سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک اظهار کرد: با راه‌اندازی و بهره‌برداری از این بخش به‌عنوان آخرین حلقه زنجیره طرح راهبردی انتقال نفت خام از گوره به جاسک، امکان پهلوگیری و بارگیری نفت با نفتکش‌های غول‌پیکر VLCC فراهم می‌شود و به تبع آن، ایران می‌تواند برای نخستین بار از دریای عمان نفت صادر کند.

مالکی برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد یک تمدن نوین صنعتی در سواحل مکران را افزون بر متنوع کردن جغرافیای انتقال انرژی در کشور، سبب جذب سرمایه‌های بیشتر و ایجاد اشتغال و به‌کارگیری نیروهای بومی در منطقه عنوان کرد و گفت: با بهره‌برداری از پایانه نفتی جاسک، یک هاب بزرگ تجارت دریایی نفت و فرآورده در سواحل مکران ایجاد می‌شود که بهبود شرایط اقتصادی و توسعه زیرساخت‌های این منطقه را نیز به همراه خواهد داشت.

کد خبر 314541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =