اعلام عملکرد منطقه ویژه پارس در حوزه‌های محیط‌ زیست و آموزش

پیشرفت ۹۵ درصدی تعهدهای سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی محیط‌زیست پارس جنوبی و برگزاری ۹۰ ساعت دوره آموزشی از جمله دستاوردهای یک‌ساله این سازمان به شمار می‌آید.

به گزارش شانا به نقل از سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، مهدی تنهازیارتی، رئیس محیط‌ زیست این سازمان درباره سرفصل برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی در منطقه پارس جنوبی گفت: ۹۵ درصد از تعهدهای سازمان منطقه ویژه در چارچوب برنامه‌ها و اقدام‌های شرکت‌ها برای کاهش آلودگی محیط‌زیست منطقه پارس جنوبی بر اساس مصوبه هیئت‌ وزیران محقق شده است.

وی افزود: به وزارت نفت ماموریت داده شده است تا در قالب طرح یا پروژه‌های اجرایی مورد نیاز و منابع مربوط (شامل منابع داخلی شرکت‌های تابعه و دیگر شرکت‌ها و واحدهای فعال در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس)، اقدام‌های لازم را برای کاهش آلودگی‌ها انجام دهد.

رئیس محیط‌زیست سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس حذف مشعل‌سوزی، ساخت تصفیه‌خانه‌های پساب تولیدی، مستندسازی کیفیت هوای محیط و تهیه دستورعمل‌ها، کاهش انتشار دی‌اکسیدگوگرد، کاهش انتشار ترکیبات BTEX، حذف سوختن گازهای ارسالی به مشعل و مدیریت پسماندهای ویژه و صنعتی را از مهمترین سر فصل‌های برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی در منطقه ویژه پارس برشمرد و افزود: بر اساس این مصوبه، برنامه‌ها و اقدام‌های اجرایی مشخصی به عنوان تعهدات انجام این مصوبه به‌عهده شرکت‌های مستقر در منطقه مشتمل بر سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، شرکت نفت و گاز پارس، شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی و شرکت‌های پتروشیمی مستقر در منطقه است تا با اولویت‌بندی و گزارش‌دهی منظم از مراحل انجام اقدام‌های اجرایی تصویر روشنی از وضع این برنامه به هیئت‌ وزیران ارائه شود.

تنهازیارتی تصریح کرد: بیشترین مقدار پیشرفت برنامه‌ها و اقدام‌های اجرایی در چارچوب برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی در منطقه پارس جنوبی متعلق به سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است  که این موضوع بیانگر جدیت این سازمان برای حفظ محیط‌زیست منطقه و انجام اقدام‌های اصلاحی برای بهبود آن است.

مهارت‌آموزی متقاضیان نیروی کار

واحد آموزش برون سازمانی و توانمندسازی سازمان منطقه ویژه پارس هم در سال ۹۹ بیش از ۹۰ هزار نفر ساعت دوره‌های آموزشی در قالب دوره‌های فنی‌وحرفه‌ای، دوره‌های کارورزی و کارگاهی برگزار کرده است.

۱۶۳ دوره‌ آموزشی در قالب آموزش برون‌سازمانی برای ۱۱۶۲ کارآموز امسال ازسوی سازمان منطقه ویژه پارس برگزار شد که از این تعداد ۸۹ دوره برای ۷۰۰ نفر از متقاضیان در قالب تفاهم‌نامه همکاری با اداره فنی‌وحرفه‌ای استان بوشهر با حدود ۹ میلیارد ریال اعتبار انجام شده است.

به‌دلیل امکانات آموزشی مناسب و تجهیز کارگاه‌ها ۱۷ دوره آموزشی به صورت مستقیم ازسوی اداره آموزش و توانمندسازی سازمان منطقه ویژه پارس برای شرکت‌های متقاضی در سطح منطقه برگزار شد.

این دوره‌ها با هدف مهارت آموزی به نیروهای متقاضی ورود به بازار کار و ارتقا توانمندی آنها برای تسهیل ورود به پروژه‌های نفت و گاز  در سطح منطقه برگزار می‌شود و در آینده نیز  ادامه خواهد یافت.

رفع نیاز به نیروهای ماهر از طریق آموزش‌های عملی، به‌روزرسانی آموزشی نیروها با تازه‌ترین یافته‌های روزآمد، تجهیز و راه‌اندازی کارگاه‌های عملی برای توانمندسازی و تایید صلاحیت حرفه‌ای شاغلین دولتی و بخش خصوصی از دیگر اهداف اداره آموزش و توانمندسازی سازمان منطقه ویژه پارس است که با تداوم این رویکرد بخشی از دغدغه شرکت‌های مستقر در منطقه برای تامین نیروی متخصص و بومی رفع می‌شود.

کد خبر 314729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =