۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
  • کد خبر: 315601
طرح جمع‌آوری گازهای همراه چشمه‌خوش کلید خورد

مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از آغاز عملیات اجرایی پروژه جمع‌آوری گازهای مشعل میدان نفتی چشمه‌خوش در استان ایلام خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، احمد رجبی گفت: این شرکت همسو با برنامه‌های کلان وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران مبنی بر شتاب‌بخشی در اجرایی کردن دستورعمل‌های حفظ محیط زیست و کاهش آلاینده‌های زیستی، جمع‌آوری گازهای مشعل را هدف‌گذاری و عملیاتی کرده است. در همین زمینه این شرکت جمع‌آوری گازهای مشعل میدان نفتی چشمه‌خوش را اواخر سال گذشته به یک شرکت داخلی واگذار کرد که بر اساس قرارداد ۶۷ میلیون فوت‌مکعب در روز از گازهای انتقالی به مشعل در مدت ۶ ماه جمع‌آوری می‌شود.

وی درباره زمان بهره‌برداری این پروژه توضیح داد: طبق برنامه زمان‌بندی و با توجه به آماده بودن کمپرسورها در کارخانه شرکت پیمانکار، پیش‌بینی می‌شود تا ابتدای مهرماه امسال، واحد جمع‌آوری و استحصال میعانات گازهای مشعل چشمه‌خوش راه‌اندازی و وارد فاز تولید شود و از محل فروش گازهای این میدان، حدود ۵ میلیون دلار در سال ارزش افزوده رقم بخورد.

رجبی هدف از اجرای این پروژه را بهره‌برداری مناسب از سرمایه‌های ملی، استفاده از توانمندی‌های داخلی در زمینه ساخت تجهیزات کاربردی از جمله کمپرسورها، توسعه اقتصادی، حذف یا کاهش حداکثری آلاینده‌های زیست محیطی دانست که با تکمیل زنجیره ارزش در فرآیند نفت و گاز، ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری مولد، رونق کسب‌وکار و اشتغال‌زایی را در منطقه غرب کشور فراهم می‌آورد.

میدان نفتی چشمه‌خوش در ۵۲ کیلومتری شهرستان دهلران در استان ایلام واقع شده است.

کد خبر 315601

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =