۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳
  • کد خبر: 315952
جلوگیری از وقوع حادثه در میدان درود

اقدام به‌موقع کارکنان واحد خدمات چاه‌های نفت منطقه خارک، مانع فوران و وقوع انفجار در یکی از چاه‌های میدان درود یک شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت فلات قاره ایران، روز دوم اردیبهشت‌ماه امسال گروه عملیات چاه‌پیمایی منطقه طبق برنامه و با دریافت مجوزهای لازم عملیات فشارسنجی ساخت (BUILD UP) چاه D-۶ میدان درود یک را در عمق ۱۱۶۰۰ فوتی انجام دادند.

پس از گذشت حدود ۲۸ ساعت از زمان بستن این چاه، کارکنان چاه‌پیمایی حاضر در محل، نشتی گاز از محل رایزر متصل به BOP را مشاهده و بلافاصله به مسئول مربوطه اعلام کردند، در نتیجه تصمیم به قطع عملیات و خارج کردن وسایل چاه‌پیمایی از درون چاه D-۶ گرفتند و با هدف جریان دادن چاه برای کاهش فشار سرچاهی اقدام کردند.

هم‌زمان با وقوع این مسئله، بلافاصله کمیته بحران منطقه با توجه به احتمال شرایط بحرانی تشکیل شد و در ادامه، به‌دلیل افزایش نشتی گاز از محل یادشده فلنج رایزر از قسمت جوش جدا و به دریا پرتاب و در نتیجه فوران گاز و نفت آغاز شد.

در این لحظه دو نفر از کارکنان واحد چاه‌پیمایی منطقه با وجود تاریکی هوا و حجم زیاد گاز H۲S و با هدف جلوگیری از وقوع یک فاجعه و انفجار، با رشادت و ازخودگذشتگی در کمترین زمان ممکن خود را به چاه نزدیک کردند و شیر اصلی تاج چاه را بستند و شرایط را تحت کنترل درآوردند.

کد خبر 315952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =