چهره صنعت پتروشیمی با متنوع‌سازی سبد محصولات تغییر می‌کند

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: چهره صنعت پتروشیمی با اجرای طرح‌های پایین‌دست پتروشیمی و متنوع‌سازی سبد محصولات تغییر می‌کند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بهزاد محمدی در حاشیه سفر دو روزه و بازدید میدانی از مجتمع‌ها و طرح‌های پتروشیمی مستقر در منطقه ماهشهر اظهار کرد: از آنجا که یکی از اهداف بلندمدت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مسیر توسعه پایدار و هوشمندانه صنعت، اجرای پروژه‌های پایین‌دست مبتنی بر خوراک‌های پایه در پتروشیمی‌ها (به جز خوراک‌های نفت و گاز) است، در این سفر از روند عملیاتی این پروژه‌ها در منطقه ماهشهر بازدید شد.

وی با تأکید بر اینکه مهم‌ترین هدف شرکت ملی صنایع پتروشیمی اجرای طرح‌های پتروشیمی با هدف تکمیل زنجیره ارزش است، افزود: با اجرای پروژه‌های پایین‌دست در صنعت پتروشیمی و بهره‌برداری از آنها، در چند سال آینده چهره صنعت پتروشیمی با متنوع‌سازی سبد محصولات تغییر می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأکید کرد: در تلاش هستیم در منطقه ماهشهر که حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد ظرفیت صنعت پتروشیمی را به خود اختصاص داده است، طرح‌های پایین‌دست پتروشیمی با استفاده از خوراک‌های پایه خود صنعت اجرا شود.

محمدی ادامه داد: صنعت پتروشیمی به‌شدت نیازمند متنوع‌سازی سبد محصولات در تولید محصولات نهایی است، بنابراین شرکت ملی صنایع پتروشیمی درصدد توسعه زنجیره تولید محصولات نهایی است که با تحقق این موضوع ضمن ایجاد یک صنعت تاب‌آور، کشور از واردات محصولات گران بی‌نیاز می‌شود.

وی یکی از اهدف توسعه پایدار و هوشمندانه صنعت پتروشیمی در بلندمدت را تولید پروپیلن در صنعت خواند و اظهار کرد: نکته مهم و حائز اهمیت در اجرای طرح‌های پتروشیمی تأمین نیاز ۳ میلیون تنی صنعت به پروپیلن است، بنابراین در مسیر تأمین نیاز صنعت، طرح PDH سلمان فارسی نخستین طرح فعال است که در حال حاضر با تأمین دانش فنی خارجی، پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: در همین راستا، عملیات اجرایی طرح PDH پتروشیمی هیرسا نیز آغاز شده است و اجرای این طرح وضع مناسبی دارد.

به گفته محمدی، نخستین طرحی که از مسیر گاز طبیعی به سمت پروپیلن خواهد رفت، طرح GTP اسلام‌آباد غرب است که از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی اجرا می‌شود، هم‌اکنون پیمانکار EPC این طرح انتخاب شده است و طی هفته آینده کار اجرایی آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون ظرفیت تولید و نیاز صنعت به پروپیلن در کشور نسبت یک به ۴ میلیون تن در سال است و امیدواریم با توسعه زنجیره پروپیلن، ضمن تولید محصولات ارزشمند و مورد نیاز صنایع داخلی از واردات جلوگیری کنیم، یادآور شد: صنعت پتروشیمی در حال تعریف و اجرای طرح‌های تولید پروپیلن است، به‌طوری‌که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۴، در این صنعت کمبود پروپیلن نداشته باشیم و از این مسیر بتوانیم زنجیره اجرای طرح‌های مشتق از پروپیلن را گسترش دهیم.

بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سفری دو روزه از سه‌شنبه (۲۱ اردیبهشت‌ماه) از اسکله‌های منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، مجتمع‌های پتروشیمی امیرکبیر، نوید زرشیمی و اروند و طرح‌های پتروشیمی شهید رسولی، سلمان فارسی، پتروکیمیای ابن‌سینا، هیرسا پلیمر و پتروناد بازدید کرد و طی نشستی با مدیران عامل این شرکت‌ها در جریان آخرین وضع روند تولید مجتمع‌ها و مراحل ساخت و تکمیل طرح‌ها قرار گرفت.

کد خبر 316191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =