پتروپارس با شناخت کامل میدان فرزاد را توسعه می‌دهد

مدیرعامل گروه پتروپارس از بررسی ۳۸ سناریو برای توسعه میدان گازی فرزاد «ب» خبر داد و گفت: این شرکت با شناخت کامل توسعه این میدان را به‌عهده گرفته است.

به گزارش خبرنگار شانا، حمیدرضا مسعودی (دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت‌ماه) در آیین امضای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد «ب» اظهار کرد: میدان گازی فرزاد «ب» در فاصله ۸۵ کیلومتری شرق بوشهر و ۳۵ کیلومتری میدان «فرزاد الف» واقع شده است. این میدان دارای فشار بالایی است و ساختار زمین‌شناسی بسیار پیچیده‌ای دارد.

وی حجم گاز درجای میدان فرزاد «ب» را ۲۹.۳ تریلیون فوت‌مکعب (TCF) عنوان و با بیان اینکه ۲۳ تریلیون فوت‌مکعب این میدان در سمت ایران و ۶.۳ تریلیون فوت‌مکعب در سمت عربستان قرار دارد، یادآوری کرد: شرکت پتروپارس در گذشته تحت کارفرمایی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت فلات قاره ایران قراردادی (HOA) را برای انجام مطالعات اکتشافی و توسعه این میدان امضا کرده بود که کارهای آن را منطبق بر قرارداد انجام داد، اما در ادامه کارهای مهم دیگری از جمله انجام مطالعات ژئومکانیک سه‌بعدی به این شرکت سپرده شد.

مدیرعامل گروه پتروپارس ادامه داد: برای نخستین بار انجام مطالعات ژئومکانیک سه‌بعدی در شرکت پتروپارس در این میدان با همکاری دانشگاه‌های کشور انجام شد که جای تبریک به صنعت و نفت گاز کشور دارد. حاصل این مطالعات این بود که ما متوجه شدیم در هر کجای این میدان کار حفاری را به چه صورتی انجام دهیم و بهینه‌ترین مسیر حفاری را با کمترین مخاطرات با استفاده از این مطالعات مشخص کردیم.

بررسی ۳۸ سناریو برای توسعه فرزاد

مسعودی با اشاره به تغییر کارفرما در سال ۹۶ و  اینکه شرکت نفت و گاز پارس در قالب MC کار مطالعات را به پتروپارس واگذار کرد، افزود: برای انجام کار مطالعات و توسعه میدان ۶ سناریو اصلی و ۳۲ سناریو فرعی مشخص شد و دو شرکت تراز اول بین‌المللی در کار مطالعه این میدان در کنار پتروپارس بودند و سرانجام بهینه‌ترین سناریو انتخاب شد.

وی با یادآوری اینکه ورود دیرهنگام به توسعه این میدان اگرچه مخاطره‌هایی را در پی داشت، اما اگر ناشناخته وارد میدان می‌شدیم با ریسک‌های جدی در توسعه روبه‌رو بودیم، گفت: خوشبختانه پتروپارس با آگاهی کامل وارد توسعه این میدان شده است، امیدواریم در ادامه با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، ریسک‌ها را کاهش و میدان را در حداقل زمان ممکن توسعه دهیم.

مدیرعامل گروه پتروپارس با بیان اینکه این میدان با روش بیع متقابل و با هزینه ۱.۷۸ میلیارد دلار توسعه می‌یابد در پایان گفت: از اعتماد وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به پتروپارس تشکر می‌کنم. سعی پتروپارس در این سال‌ها این بوده است تا پروژه‌هایی را که به این شرکت واگذار شده منطبق با هزینه اقتصادی، کیفیت و زمان به سرانجام برساند. امیدواریم پاسخگوی این اعتماد باشیم.

کد خبر 316375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =