۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹
  • کد خبر: 316384
افزایش روزانه یک میلیون بشکه‌ای صادرات نفت اوپک

صادرات نفت اوپک در ماه مه یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، مؤسسه ردیابی کشتی پترولجستیک روز دوشنبه (۲۷ اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد که صادرات نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از ابتدای ماه مه تاکنون در حالی یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته که ائتلاف این سازمان و متحدانش (اوپک پلاس) کاهش عرضه خود را ۳۵۰ هزار بشکه در روز تسهیل کرده است.

در نشست وزیران اوپک پلاس که ابتدای ماه آوریل برگزار شد، اعضای این ائتلاف موافقت کردند تولید خود را در ماه‌های مه تا ژوئیه به‌صورت تدریجی و به مقدار یک میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

قرار است تولید اوپک پلاس در هر دو ماه مه و ژوئن به مقدار ۳۵۰ هزار بشکه در روز و در ماه ژوئیه بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

افزون بر این، عربستان کاهش عرضه داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه‌ای خود را نیز در چند ماه آینده به‌صورت تدریجی تسهیل می‌کند.

تولید نفت عربستان در هر یک از ماه‌های مه و ژوئن ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

در مجموع انتظار می‌رود تولید نفت اوپک پلاس تا پایان ماه ژوئیه امسال ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

تصمیم ابتدای ماه آوریل اوپک پلاس بیانگر اعتماد سران اوپک پلاس به توانایی بازار برای جذب بیشتر نفت با شتاب برنامه‌های واکسیناسیون و افزایش سفر است.

ائتلاف اوپک پلاس و تمام تحلیلگران انتظار دارند تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم ۲۰۲۱ بهبود قابل توجه‌ای داشته باشد و در اواخر سه ماه پایانی امسال به سطح پیش از بحران کرونا برسد.

با وجود نگرانی‌های اخیر درباره بحران کرونا در هند، اوپک، بانک‌های سرمایه‌گذاری و آژانس بین‌المللی انرژی به رشد چشمگیر تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی خوشبین هستند.

کد خبر 316384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =