بازنشستگی شیخ‌الوزرا و پایان یک دوره

اعلام بازنشستگی وزیر نفت از مقام‎های دولتی در دولت‌های آینده در مرکز توجه خبرگزاری‌های خارجی قرار گرفت و آن را پایان یک دوره نامیدند.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت دیروز (دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت‌ماه) در پاسخ به پرسشی درباره قبول پیشنهاد وزارت در دولت بعدی گفته بود «اگر پیشنهاد ریاست جمهوری هم بدهند قبول نمی‌کنم و از مقام دولتی بازنشسته می‌شوم و کار و پست دولتی نخواهم داشت.»

این اظهار نظر زنگنه مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار گرفت و سبب شد در گزارش‌های خود مطالبی را درباره این وزیر باسابقه نفت ایران بنویسند.

خبرگزاری بلومبرگ با بیان اینکه زنگنه بیشترین دوره خدمت یک وزیر در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را به‌عهده داشته است، در تیتری زنگنه را کهنه‌سرباز عرصه نفت نامید که با پایان یافتن دولت حسن روحانی به خدمات دولتی خود که هم‌زمان با انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ میلادی آغاز شده بود، پایان خواهد داد.

حلیمه کرافت، استراتژیست ارشد کالای مؤسسه آربی‌سی پتال مارکتز با اشاره به اعلام بازنشستگی بیژن زنگنه و درگذشت حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده پیشین ایران در هیئت عامل اوپک گفت: این پایان یک دوره است.

وی افزود: زنگنه دیپلمات و تکنوکراتی بسیار ماهر است که در میان همکاران خود در اوپک مورد احترام است.

خبرگزاری پلتس هم اعلام بازنشستگی زنگنه را لحظه‌ای حساس برای صنعت نفت ایران نامید.

این خبرگزاری زنگنه را عاملی کلیدی در ایجاد نفوذ ایران در اوپک و مذاکره‌کننده‌ای باتجربه در مقابل شرکت‌های بین‌المللی نفت نامید که اعلام بازنشستگی قریب‌الوقوع وی یک سال پس از درگذشت حسین کاظم‌پور اردبیلی می‌تواند خلأیی از تجربه را در رأس صنعت نفت ایران ایجاد کند.

خبرگزاری الجزیره نیز با اعلام اینکه باسابقه‌ترین وزیر نفت اوپک بازنشسته می‌شود، اظهار کرد: در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، زنگنه طرحی جاه‌طلبانه برای جذب شرکت‌های نفتی خارجی به ایران به‌عهده گرفت که طبق برآوردهای بی‌پی چهارمین ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد. نمایندگان تجاری از سراسر اروپا و آسیا برای کنفرانس‌هایی به میزبانی این وزارتخانه به تهران سفر کردند. طی نشست‌های اوپک در وین، مدیران شرکت‌هایی مانند شرکت انگلیسی - هلندی شل و توتال صف می‌کشیدند تا درباره قراردادهای احتمالی با زنگنه مذاکره کنند.

وی در مرکز پرماجراترین لحظه‌های تاریخ اخیر اوپک بود. هنگامی که اوپک و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) در سال ۲۰۱۶ کاهش تولید را آغاز کردند، زنگنه نیز درباره معافیت ایران مذاکره کرد. وی با استدلال اینکه چون ایران تحت تحریم است باید معاف شود، تهران را از توافق کاهش تولید معاف کرد. این معافیت هنوز هم ادامه دارد.

خبرگزاری آرگوس مدیا هم با اشاره به مقام‌های کلیدی زنگنه در دوره‌ای نزدیک به ۳۰ سال، او را به نقل از رسانه‌های داخلی «شیخ الوزرا» نامید که به اعتقاد مقام‌های پیشین وزارت نفت، نیروی محرکه توانایی ایران در جذب شرکت‌های نفتی خارجی برای فعالیت در بالادست ایران بوده است. زنگنه به نوبه خود به ایجاد بنیادی کمک کرد تا تولید نفت خام ایران را در اواخر سال ۲۰۰۴ به حدود ۴ میلیون بشکه در روز برساند.

ترجمه: فهیمه عارف‌نیا

کد خبر 316394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =