متانول نقطه پایانی برای پتروفرهنگ نیست

مدیرعامل هلدینگ پتروفرهنگ با تأکید بر اینکه متانول برای پتروفرهنگ نقطه پایانی نیست، گفت: این هلدینگ امسال با اخذ مجوزهای لازم به صنایع پایین‌دستی ورود خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، مرضیه شاهدایی امروز (پنجشنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از پتروشیمی سبلان، با اشاره به اینکه سبلان از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ انرژی سپهر است، اظهار کرد: ۵۱ درصد از سهام این شرکت متعلق به هلدینگ پتروفرهنگ و ۴۶ درصد آن متعلق به بانک صادرات است.

وی افزود: فاینانس تأمین مالی طرح پتروشیمی سبلان در سال ۹۴ از محل سایناشور گشایش اعتبار اسنادی شد و با ورود پتروفرهنگ در سال ۹۷ به مدیریت مجموعه انرژی سپهر، اجرای طرح سرعتی دوچندان گرفت و اکنون آماده بهره‌برداری است.

مدیرعامل هلدینگ پتروفرهنگ با قدردانی از تلاش تمامی مدیران، متخصصان و دست‌اندرکاران طرح پتروشیمی سبلان ادامه داد: با بهره‌برداری از این طرح، سالانه ۱۶۵۰ هزار تن متانول به ظرفیت محصولات پتروشیمی کشور اضافه می‌شود.

شاهدایی یادآوری کرد: اگرچه این مجتمع از فناوری هالدور تاپسوی دانمارک بهره می‌برد، اما بخش قابل‌توجهی از تجهیزات طرح از تولیدکنندگان داخلی تأمین شده است، همچنین در این مجتمع برای نخستین بار از کاتالیست بومی سنتز متانول ساخت شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی استفاده شده است.

وی با قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه بیژن زنگنه وزیر نفت، محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مسیر بهره‌برداری از پتروشیمی سبلان گفت: بی‌شک اگر این تلاش‌ها و کمک‌ها نبود، ما امروز شاهد بهره‌برداری از سبلان نبودیم.

مدیرعامل هلدینگ پتروفرهنگ با اشاره به اینکه این شرکت دو مجموعه متانولی دیگر را نیز در حال ساخت دارد، تصریح کرد: با بهره‌برداری از آنها طی دو سال آینده، می توان پتروفرهنگ را در زمره بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان متانول در دنیا قرار داد که این موضوع مزیتی برای ما فراهم می‌کند تا بتوان نقش پررنگی برای سیاست‌گذاری جهانی صادرات این محصول داشته باشیم و در تعیین قیمت جهانی متانول به همراه دیگر همکاران تأثیرگذار باشیم.

شاهدایی تأکید کرد: البته برای پتروفرهنگ متانول نقطه پایانی نیست و این هلدینگ با دریافت مجوزهای لازم و حمایت‌های حاکمیتی در سال ۱۴۰۰ به صنایع پایین‌دستی ورود می‌کند، به طوری‌ که گام‌های نخست این اقدام با حمایت مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی برداشته شده و به‌زودی وارد مرحله اجرایی می‌شود.

کد خبر 316447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =