کشف ۴۸ افق مخزنی جدید در ۸ سال اخیر

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در پیامی پنجم خردادماه، سالروز کشف نفت در مسجدسلیمان را گرامی داشت و نوشت: طی هشت سال اخیر، در مجموع ۱۹ میدان مشتمل بر ۴۸ افق مخزنی جدید همچون نام‌آوران، یلدا، پازن و ارم کشف شده است.

 به گزارش شانا، در متن پیام تبریک سیدصالح هندی آمده است:

«پنجم خرداد مصادف با سالروز کشف نفت در ۱۱۴ سال پیش در شهر مسجدسلیمان استان زرخیز خوزستان، جنوب کشور عزیزمان ایران اسلامی به سال ۱۲۸۷ است. غیرت و همت بی‌همتای ایرانی‌ها باعث شد این نعمت الهی علی‌رغم میل و حضور خارجی‌ها به‌ویژه انگلیسی‌ها برای کشف اولیه و استخراج آن‌که نقشه غارت و یغمای دائمی آن را نیز برنامه‌ریزی کرده و در سر می‌پروراندند، به‌دست جوانان و فرزندان این مرز و بوم، کشف و تولید شود و بهره‌برداری آن رونق و تداوم یابد و با تربیت نسل‌های بعدی در جایگاه اساتید برجسته‌ دانشگاهی و مدیران توانمند اجرایی، توانستند به نحو مطلوبی نفت را در خدمت اقتصاد میهن عزیزمان درآورند و با ملی شدن صنعت نفت ایران، مخازن و میادین نفتی و گازی یکی پس از دیگری کشف و به‌عنوان سرمایه‌ عظیم ملی پشتوانه‌ آبادانی کشور شد. این رشد ادامه یافت تا آنجا که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم - دولت تدبیر و امید - حجم نفت و گاز کشف‌شده در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ با عنایات ویژه خداوند و حمایت مقام عالی وزارت و مدیرعامل محترم و کوشش همکاران اکتشاف آن‌چنان بود که مقام نخست نفت و گاز در سال ۲۰۱۹ در میان تمامی کشورهای جهان به کشور عزیز و پرافتخارمان ایران تعلق گرفت؛ همچنین در مدت زمان مورد اشاره در مجموع ۱۹ میدان مشتمل بر ۴۸ افق مخزنی جدید همچون نام‌آوران و یلدا و میادین گازی پازن و ارم کشف شد که حجم نفت خام قابل استحصال این کشفیات ۳۳۰۳ میلیون بشکه و حجم گاز خشک قابل استحصال ۷۲۸۷۴ میلیارد فوت‌مکعب تخمین زده می‌شود.

ان‌شاءالله به همت و تلاش مجدانه و با روحیه بالای شما همکاران محترم و عزیزم، به‌زودی موفقیت‌های بزرگ و اکتشافات جدیدی را برای صنعت نفت و ملت بزرگ ایران رقم خواهیم زد.

رجای واثق دارم مسئولان ارشد نظام و صنعت نفت با اعمال مدیریت صحیح و راهبردی و برنامه محور و به‌کارگیری علوم و فناوری‌های به‌روز، زمینه‌های جدید و نوآورانه‌ای را در بهره‌برداری و استفاده بهینه از نفت و گاز، به‌ویژه برای نسل‌های آینده این مرز پرگهر فراهم می‌سازند.

در پایان، یک بار دیگر روز اکتشاف را به همه استادان، بازنشستگان و پیشکسوتان اکتشاف و شما همکاران عزیز و خانواده‌های محترم یکایک کارکنان تبریک عرض می‌نمایم و از ایزد متعال سعادت و توفیق شما را خواستارم.»

کد خبر 316736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =