نوسازی و بازسازی اسکله‌های صادراتی در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر لزوم ارتقای ظرفیت اسکله‌ها و بنادر صادراتی محصولات متناسب با افزایش ظرفیت صنعت پتروشیمی گفت: نوسازی و بازسازی اسکله‌ها، بنادر و زیرساخت‌های مربوطه از برنامه‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بهزاد محمدی روز چهارشنبه (۱۲ خردادماه) در بازدید از طرح‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در منطقه عسلویه، با ابراز خرسندی از روند پرشتاب اجرای طرح‌های پتروشیمی در کشور، اظهار کرد: امیدواریم ظرف یک تا دو ماه آینده بهره‌برداری از ۱۰ طرح باقیمانده جهش دوم با میانگین ۸۵ درصدی پیشرفت فیزیکی، آغاز شود و تا خردادماه سال آینده ظرفیت صنعت پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن برسد.

وی تأکید کرد: هم‌زمان، اجرای ۴۰ طرح پتروشیمی در قالب برنامه جهش سوم در حال اجراست که میانگین پیشرفت فیزیکی آنها ۳۴ درصد است، این طرح‌ها تا پایان سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری می‌رسند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی یادآور شد: با اجرای طرح‌های پیشران نیز تولید محصولات جدید، متنوع و متناسب با نیاز صنایع پایین‌دست پتروشیمی هدف‌گذاری شده‌اند.

محمدی گفت: آنچه در جریان عملیاتی شدن طرح‌های پتروشیمی در حال اتفاق است، روندی پویا و رو به جلوست.

وی  با اشاره به بازدید میدانی از شرکت پلیمر آریاساسول در جریان این سفر گفت: یکی از مجتمع‌های فعال و پیشرو در منطقه عسلویه، مجتمع پلیمر آریاساسول است که این شرکت ضمن به‌کارگیری سیستم‌های مدرن، مقدمات تأمین خوراک طرح  EPDM را در برنامه راهبردی خود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأکید کرد: هم‌زمان با روند پر شتاب اجرای طرح‌های پتروشیمی، لازم است ظرفیت باراندازها و بنادر صادراتی محصولات نیز متناسب با افزایش ظرفیت طرح‌ها افزایش یابد، یکی از برنامه‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی نوسازی و بازسازی اسکله‌ها، بنادر و زیرساخت‌های مربوطه است.

منطقه انرژی‌بر پارسیان؛ هاب جدید توسعه صنعت پتروشیمی

محمدی در این سفر نیز به همراه وجیه‌اله جعفری، معاون وزارت صنعت، معدت و تجارت و مدیرعامل شرکت توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، از زیرساخت‌ها، بندر و نیز طرح پتروشیمی سروش انرژی پایدار بازدید کرد و در جریان فعالیت‌های جاری قرار گرفت.

وی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با قدردانی از ایمیدرو برای تأمین زیرساخت‌های این منطقه اظهار کرد: ایمیدرو برای ساخت این منطقه سرمایه‌گذاری مناسبی انجام داده و زحمات بسیاری کشیده است و به‌زودی منطقه پارسیان به هاب جدید صنعت پتروشیمی تبدیل می‌شود و تلاش داریم خوراک‌های متنوع را به سمت این منطقه سوق دهیم.

وی افزود: روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز به این منطقه اختصاص داده شده و انتقال دیگر خوراک‌ها برای این منطقه در حال برنامه‌ریزی است، افزون بر خوراک‌های نفت و گاز، انتقال محصولات پایه منطقه پتروشیمی عسلویه به‌عنوان خوراک نیز در حال مطالعه و برنامه‌ریزی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: ۲۲۰۰ هکتار به توسعه پتروشیمی در این منطقه اختصاص یافته است و  توسعه طرح‌های پتروشیمی به رونق و اشتغال در منطقه کمک می‌کند و اکنون در شرکت ملی صنایع پتروشیمی مجوزهای مختلفی برای حضور پتروشیمی‌ها در منطقه پارسیان صار شده است و از این جمله می‌توان به طرح سروش انرژی پایدار که یک طرح GTX است، اشاره کرد. 

آمادگی بندر پارسیان برای صادرات محصولات پتروشیمی

معاون وزارت صمت نیز با اشاره به اینکه بندر ویژه صادرات محصولات پتروشیمی تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: منطقه پارسیان در رشد آینده اقتصادی کشور مؤثر و بر همین اساس بخش‌های زیرساختی با شتاب در حال ساخت و تکمیل است.

وی با بیان اینکه در بخش سرمایه‌گذاری با حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی همکاری خوبی وجود دارد و سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام شده است و چند سرمایه‌گذار مستقر شده‌اند، افزود: امید است که شاهد رشد سرمایه‌گذاری در این منطقه باشیم، در بندر منطقه ویژه پارس ۱۹ بارانداز داریم که بارانداز شماره ۵ به بهره‌برداری رسیده است و باراندازهای ۷ و ۸ که متعلق به پتروشیمی‌هاست می‌توانند بر روند صادرات پتروشیمی یا واردات تجهیزات پتروشیمی مؤثر باشند.

جعفری تصریح کرد: باراندازهای شماره‌های ۷ و ۸ که تأمین مالی آنها انجام شده است تا پایان شهریورماه به بهره‌برداری می‌رسند.

کد خبر 317062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =