دستاوردهای محیط زیستی پتروشیمی بندرامام تشریح شد 

دستاوردهای محیط زیستی پتروشیمی بندرامام از تداوم کنترل و کاهش شاخص‌های آلودگی پساب تا پیشرفت ۷۶ درصدی پروژه تصفیه‌خانه پساب متمرکز تشریح شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشیمی بندرامام، حمیدرضا رستمی مدیرعامل این شرکت و ایرج سلیمانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهشهر به همراه جمعی از مدیران و رؤسای ارشد پتروشیمی بندرامام  امروز (چهارشنبه، ۱۹ خردادماه) به مناسبت هفته محیط زیست از مرکز دفن بهداشتی پسماندهای صنعتی (لندفیل) پتروشیمی بندرامام بازدید کردند. 

بخشی از اقدام‌های محیط زیستی و دستاوردهای پتروشیمی بندرامام در حوزه محیط زیست و مسئولیت‌های اجتماعی در این بازدید تشریح شد. 

پتروشیمی بندرامام در مرکز دفن بهداشتی پسماندهای صنعتی (لندفیل) خود اقدام‌های مختلفی به‌منظور بهینه‌سازی اجرا کرده است که انتقال پسماندهای داخلی (۱۰ هزار تن)، احیای دیوارکشی و اصلاح شیب‌بندی حوضچه‌ها، تخلیه و لایروبی حوضچه مرکزی و کاشت هزار اصله نهال کهور در اطراف این مرکز از جمله آنها به شمار می‌آید.

اجرای پروژه تصفیه‌خانه پساب متمرکز پتروشیمی بندرامام با برنامه‌ریزی دقیق مدیران و تلاش کارشناسان به پیشرفت ۷۶ درصد رسیده است و امید می‌رود در آینده نزدیک این پروژه بزرگ محیط زیستی به بهره‌برداری برسد. 

این شرکت طرح پایش آنلاین دودکش‌های مجتمع را به‌منظور کنترل فرآیند احتراق با نصب و راه‌اندازی آنالایزرهای آنلاین روی دودکش‌ها اجرایی کرد که این اقدام در کنترل آلایندگی و محیط زیست بسیار مؤثر است. 

بر اساس این گزارش، همه پارامترهای گاز خروجی از دودکش‌های شرکت پتروشیمی بندر امام پارسال در محدوده استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است، همچنین پتروشیمی بندر امام سال ۹۹ توانست ۸۳ درصد از مواد هیدروکربنی را که مطابق طراحی در چاله سوخت، سوزانده می‌شد  برای بازیافت از سوی شرکت‌های مورد تأیید سازمان حفاظت محیط زیست بفروشد و مانع انتشار آلاینده‌ها به محیط زیست شود. 

شاخص‌های آلودگی پساب شرکت پتروشیمی بندرامام با انجام اقدام‌های کنترلی و اجرای پروژه‌های محیط زیستی در سال‌های گذشته روند کاهشی داشته است و با بهره‌برداری از تصفیه‌خانه متمرکز شرکت این رقم به صفر می‌رسد.

شایان ذکر است که پساب خروجی از این تصفیه‌خانه به‌وسیله سیستم اسمز معکوس تصفیه و بخش عمده‌ای از آن دوباره در فرآیندهای شرکت استفاده می‌شود. 

پتروشیمی بندرامام پس از ۹ سال دوباره واحد آمین را برای شیرین‌سازی اتان ارسالی به واحد الفین و با هدف کاهش مقدار کاستیک ضایعاتی در واحد NF۳ عملیاتی کرد، از سوی دیگر در مدیریت فنی و تولید کیمیا طرح جداسازی پساب خروجی مخازن از پساب خروجی با هدف خنثی‌سازی بخش عمده پساب با اسید و جلوگیری از آزاد شدن گاز کلر را اجرایی کرد.

پروژه تصفیه‌خانه پساب متمرکز پتروشیمی بندرامام جزو بزرگ‌ترین پروژه‌های محیط زیستی صنعت نفت به شمار می‌آید، این شرکت نخستین مرکز دفن بهداشتی پسماندهای صنعتی (لندفیل) در سطح کشور را دارد که افزون بر پسماندهای خود، پسماندهای دیگر مجموعه‌ها و شرکت‌های صنعتی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی  را در این مرکز امحا می‌کند.

کد خبر 317219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =