سند چشم‌انداز تولید نفت خام تا افق ۱۴۲۰ تصویب شد

شورای عالی انرژی کشور سند چشم‌انداز تولید نفت خام تا افق سال ۱۴۲۰ منتج از مطالعات طرح جامع انرژی کشور را با هدف تعیین گزینه بهینه تولید نفت برای تعیین نهایی چشم‌انداز تولید و سرمایه‌گذاری در بخش نفت خام موجود در مخازن کشف‌شده تصویب کرد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه (هفتم تیرماه) در نشست شورای عالی انرژی که امروز به ریاست وی برگزار شد، با بیان اینکه کشور بزرگ و با موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی مثل ایران همواره در منطقه پرتلاطم خاورمیانه تأثیرگذار بوده است، افزود: کشور ما در این منطقه همیشه رقبای جدی داشته است، اما ایران همواره توانسته است با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات کشور در معادلات منطقه‌ای تأثیرگذار باشد.

وی با تأکید بر اینکه قدرت نظامی یکی از عوامل بازدارنده در برابر فشارها و توطئه‌های دشمنان ملت ایران است، تصریح کرد: ایران توانسته است در دهه‌های گذشته همواره در این منطقه تأثیرگذار باشد و قدرت خود را در برابر کشورهای رقیب افزایش دهد، اما در عین حال نتوانسته‌ایم از ظرفیت ذاتی و موقعیت جغرافیایی ایران به‌خوبی استفاده کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: جوانان تحصیل‌کرده و بااستعداد ایرانی یکی از فرصت‌های مهم کشور هستند که با اتکا به این جمعیت جوان باید چرخ‌های توسعه کشور را پیش از بسته شدن پنجره جمعیتی به حرکت درآورد، زیرا متأسفانه در ۲۰ سال آینده جمعیت ایران به سالمندی نزدیک می‌شود.

جهانگیری افزایش ظرفیت تولید و فروش نفت را به‌عنوان یکی دیگر از عوامل قدرت کشور عنوان کرد و افزود: ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۰ درصد از سهم تولید جهانی نفت را در دست داشت، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی به‌دلیل اختلاف‌نظرهای مدیریتی و توطئه و تحریم‌های ظالمانه دشمنان علیه ایران این سهم به ۴ درصد کاهش یافته است و بعضی از کشورهای منطقه از این فرصت استفاده کردند و سهم خود را تولید و فروش نفت افزایش جدی داده‌اند.

وی با بیان اینکه متأسفانه وضع به جایی رسیده است که با خارج شدن ایران از بازار نفت جهانی، اقتصاد دنیا دچار مشکل نشود، گفت: وظیفه ملی ماست که با افزایش سرمایه‌گذاری و ورود فناوری‌های نو و بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی بار دیگر سهم ایران را از بازارهای نفت جهان به‌دست‌ آوریم.

معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: ممکن است به‌دلیل شرایط زیست محیطی در آینده برای کشورهای تولیدکننده نفت که بیشتر از سهمیه مجاز خود نفت تولید می‌کنند، قوانین و مقررات محدودکننده‌ای وضع شود.

جهانگیری با تأکید بر اینکه استفاده حداکثری از نعمت نفت بزرگ‌ترین وظیفه ملی است، ادامه داد: با سرمایه‌گذاری گسترده می‌توان سهم ایران در بازارهای جهانی نفت را افزایش داد تا با بازگشت ایران به موقعیت پیشین خود در بازار نفت بتوان مشکلات اقتصادی و بیکاری را در کشور حل کرد و باید برای رسیدن به این هدف، همکاری و هم‌افزایی همه مسئولان و ارکان کشور افزایش یابد.

جهانگیری در ادامه از سازمان برنامه و بودجه خواست در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور بر منابع طبیعی اتکای بیشتری شود و راهکاری پیش‌بینی کرد که درآمد بازار از افزایش تولید نفت در صندوق توسعه ملی فقط برای سرمایه‌گذاری استفاده شود.

سند چشم‌انداز تولید نفت خام تا افق ۱۴۲۰ تصویب شد

در این نشست که با حضور وزیران نیرو، نفت، صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، شورای عالی انرژی کشور به موجب ماده (۵) قانون اصلاح الگوی مصرف در زمینه سیاست‌گذاری، تنظیم و تدوین سیاست‌های کلی راهبردی بخش انرژی کشور و سند ملی راهبردی انرژی کشور، سند چشم‌انداز تولید نفت خام تا افق سال ۱۴۲۰ منتج از مطالعات طرح جامع انرژی کشور را با هدف تعیین گزینه بهینه تولید نفت خام برای تعیین نهایی چشم‌انداز تولید و سرمایه‌گذاری در بخش نفت خام موجود در مخازن کشف‌شده کشور را تصویب کرد.

وزیر نفت در گزارشی درباره سند چشم‌انداز تولید نفت خام تا افق سال ۱۴۲۰ با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی سال ۱۳۷۷ درباره افزایش ظرفیت تولید صیانت‌شده نفت متناسب با ذخایر موجود و برخورداری کشور از افزایش قدرت اقتصادی و امنیتی و سیاسی تأکید کرد: ورود سرمایه‌گذاری‌های جدید، فناوری‌های نو و ایجاد بازار برای سهم نفت کشور از مهم‌ترین عوامل توسعه بازار نفت خام جمهوری اسلامی ایران است که این سند چشم‌انداز با توجه به دانش و تجربه مدیران به‌منظور تعیین چشم‌انداز و گزینه‌های قابل دستیابی به تولید نفت و سرمایه‌گذاری برای توسعه ذخایر کشف‌شده تدوین شده است.

در این نشست بر بهره‌گیری‌ کامل از ظرفیت فروش نفت برای توسعه عمرانی، تلاش برای تجهیز و توانمندسازی شرکت‌های داخلی به‌منظور اکتشاف و تولید با تکیه بر بازار سرمایه و برنامه‌ریزی و تعریف مشوق‌های لازم برای سرمایه‌گذاری تأکید شد.

 تصویب دستورعمل اجرایی آیین‌نامه ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست

دستورعمل اجرایی آیین‌نامه ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست با هدف تدوین قوانین و مقررات برای بازار بهینه مصرف انرژی دیگر مصوبه نشست امروز شورای‌ عالی انرژی بود که این بازار متمرکز در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر بازار بورس و اوراق بهادار تشکیل و اداره می‌شود.

گواهینامه‌های صرفه‌جویی صادره توسط ناشران (شرکت ملی گاز و توانیر) در این بازار معامله می‌شود که طبق این دستورعمل اجرایی، گواهی صرفه‌جویی انرژی صادرشده اوراق بهاداری است که نشان‌دهنده حق مالکیت بر مقدار مشخصی از مقدار انرژی صرفه‌جویی‌شده در یک دوره زمانی مشخص است و عملکرد این بازار بر اساس قیمت بخشی و زمانی حامل‌های انرژی برق و گاز و محیط زیست تعیین می‌شود.

در ادامه مقرر شد، بر اساس ماده ۲۶ ناشرین متعهد شوند گواهی اوراق بخش مشخصی از رشد مصرف انرژی سالانه کشور از طریق بهینه‌سازی انرژی را صادر کنند. در این نشست همچنین نظام‌نامه ثبت، اندازه‌گیری و راستی‌آزمایی آیین‌نامه ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست تصویب شد.

همچنین در این نشست اعضای شورای عالی انرژی مقرر کردند با توجه به اینکه هر نوع سیاست‌گذاری مرتبط با حامل‌های انرژی در چارچوب اختیارات شورای عالی انرژی کشور است و با توجه به جامعیت سند ملی راهبرد انرژی کشور، موضوعات مرتبط با پیش‌نویس سند شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان «سند ملی توسعه دانش‌بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر» از سوی سازمان برنامه و بودجه در بازنگری سند ملی راهبرد انرژی کشور لحاظ و برای تصویب به شورای عالی انرژی ارائه شود.

شورای عالی انرژی نیز مصوب کرد مصوبه‌های کمیسیون صرفه‌جویی بازار بهینه‌سازی مصرف سوخت و محیط زیست توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه ابلاغ و لازم‌الاجرا شود.

کد خبر 317955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =