۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
  • کد خبر: 318035
ساخت نوارپیچ خطوط لوله در زاگرس جنوبی

دستگاه نوارپیچ خطوط لوله نفت و گاز با تلاش متخصصان صنعت نفت در کارگاه مرکزی تعمیرات منطقه عملیاتی پارسیان در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ساخته شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، حسن فرخی، جانشین رئیس منطقه عملیاتی پارسیان گفت: متخصصان اداره تعمیرات این منطقه موفق به ساخت دستگاه نوارپیچ خطوط لوله به‌منظور استفاده در تعمیرات اساسی و ایمن‌سازی خطوط لوله شدند.

وی افزود: این دستگاه قابلیت نوارپیچی خطوط لوله با قطر ۲۴ تا ۳۶ را دارد و برنامه‌ریزی لازم برای ساخت نمونه‌های دیگر این دستگاه برای خطوط لوله با قطر کمتر از ۲۴ اینچ نیز انجام شده است.

جانشین رئیس منطقه عملیاتی پارسیان با اشاره به اینکه این دستگاه به روش مهندسی معکوس و با دو ویژگی کارکرد دستی و اتوماتیک ساخته شده است، اظهار کرد: سرعت‌بخشی به کار و کاهش زمان عملیات نوارپیچی خطوط به‌ویژه در تعمیرات اساسی و ایمنی بیشتر از قابلیت‌های این دستگاه است.

فرخی بیان کرد: نوارپیچی (عایق‌کاری) اولیه و ثانویه بخشی از عملیات ایمن‌سازی خطوط لوله انتقال نفت و گاز است که دستگاه ساخته‌شده قابلیت انجام هر دو مرحله را دارد.

وی اظهار کرد: دستگاه جدید برعکس دستگاه‌های قبلی که به دور لوله می‌چرخند، قابلیت چرخش به دور خود را دارد و همین ویژگی افزون بر ایمنی بیشتر، در کاهش زمان انجام کار و خستگی نفرات مؤثر است.

جانشین رئیس منطقه عملیاتی پارسیان ضمن قدردانی از تلاش‌های متخصصان مبتکر این منطقه عملیاتی، آمادگی متخصصان اداره تعمیرات این منطقه را به‌منظور همکاری با دیگر مناطق برای ساخت این دستگاه اعلام کرد.

منطقه عملیاتی پارسیان یکی از مناطق پنجگانه عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی است که چهار میدان فعال گازی تابناک، هما، شانول و وراوی را در جنوب استان فارس و در مجاورت شهرستان‌های لامرد، مهر، خنج و پارسیان راهبری و خوراک مورد نیاز پالایشگاه گاز پارسیان را تأمین می‌کند.

کد خبر 318035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =