مهم‌ترین کار، بازگرداندن ایران به بازار نفت است

وزیر نفت گفت: مهم‌ترین کار وزیر نفت دولت آینده، بازگرداندن ایران به بازار نفت و پس گرفتن سهم از دست رفته ایران به‌دلیل تحریم‌هاست.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه، دهم تیرماه) پس از پایان یکصدوهشتادویکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در جمع خبرنگاران گفت: اوپک سالانه دو نشست برگزار می‌کند؛ یکی در ژوئن و دیگری در دسامبر. این نشست، نشست عادی اوپک بود که به بررسی مباحث اداری گذشت، گزارش‌های فنی و اقتصادی که از بازار تهیه شده، در نشست اوپک پلاس که در ساعات آینده برگزار می‌شود، مطرح و درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود، فکر می‌کنم همان به سمت تمدید برویم.

وی ادامه داد: در اوپک، اصل بر اجماع‌ نظر است.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره آخرین حضور خود در نشست اوپک گفت: خوشحالم بار سنگینی را که این سال‌ها بر دوشم بوده است ان‌شاءالله با سلامت و درستی و صداقت بر زمین می‌گذارم و امیدوارم همکار بعدی نیز این بار سنگین را با موفقیت بر دوش بگیرد. من هم در این نشست از اعضا خواهش کردم که با وزیر محترم آینده نفت همکاری کنند.

زنگنه با بیان اینکه در نشست امروز آن چیزی که به‌صورت گذرا از سوی دبیرکل اوپک مطرح شد مسئله بازگشت ایران بود و اعضای اوپک مقداری نسبت به این بحث ابراز نگرانی دارند که ایران چطور برمی‌گردد، افزود: فکر می‌کنم مهم‌ترین کاری که دولت آینده باید انجام دهد مدیریت کردن بازگشت ایران به بازار نفت پس از برداشتن تحریم‌هاست.

وی تأکید کرد: دیدگاه‌هایی را که دارم با ریزه‌کاری به دوستان منتقل خواهم کرد که اگر مصلحت دانستند از آنها استفاده شود.

همکاری در حین رقابت

وزیر نفت درباره قدردانی دبیرخانه اوپک هم اظهار کرد: دوستان دبیرخانه لطف کرده و نماهنگی را تهیه کرده بودند و به‌عنوان فردی که بیشترین سابقه وزارت را در اوپک داشته از من تجلیل شد، البته قدردانی از جمهوری اسلامی بود. اوپک از نظر من تنها سازمان جهان سومی است که توانسته در بخش اقتصاد جهان تأثیرگذار باشد، ما سازمان مشابهی در جهان سوم نداریم.

زنگنه گفت: معنا یا مفهوم کلیدی که اوپک توانسته به آن عمل کند و موفق شود این است که در عین رقابت و اختلاف سیاسی همکاری داشته است.

وی ادامه داد: در جهان سوم به‌طور معمول این‌طور است که ما یا با هم دوست هستیم یا دشمنیم و در حال جنگ، حد وسطی نداریم، در حالی که در سیاست خارجی به‌هیچ‌وجه دوست و دشمن معنا ندارد، همه کشورها به‌دنبال منافع خود هستند، امروز همه کشورها در اوپک به‌دنبال منافع خود می‌گردند، این موضوعی است که من در این سال‌ها یاد گرفتم.

وزیر نفت تصریح کرد: نباید به بعضی از حرف‌ها توجه کرد، واقعیت این است که هر کشوری به‌دنبال حداکثر کردن منافع خود است، وزیرانی که به اوپک می‌آیند، سال‌ها تجربه دارند. آنان در سمت‌های مختلف فعالیت و بسیار تجربه کسب کرده‌اند.

زنگنه ادامه داد: آنان به اوپک می‌آیند تا منافع کشورشان را حداکثر کنند؛ شما هم که آنجا می‌روید منافع خود را حداکثر می‌کنید، بسیاری از کشورها با هم رقیب هستند و اختلاف‌های جدی سیاسی دارند، اما مهم این است که در کنار هم می‌نشینند و طوری عمل می‌کنند که در عین رقابت، منافع خود را حداکثر کنند. در این سال‌ها همیشه منافع اعضای اوپک تأمین شده و حضور این سازمان به نفع اعضایش بوده است.

وی ادامه داد: این بزرگ‌ترین درسی است که من از حضور در اوپک گرفتم و فکر می‌کنم این موضوع بزرگ‌ترین چیزی است که اوپک باید آن را حفظ  کند؛ چه در جهان سوم، چه در بین ما و همسایه‌هایمان و چه بین ما و اعضای دیگر اوپک.

وزیر نفت با بیان اینکه مسئله این است که باید در عین اختلاف‌نظر سیاسی و حتی اختلاف‌های فراتر از سیاست بتوان با هم همکاری کرد، گفت: راه‌های این همکاری هم وجود دارد و این طور نیست که راه همکاری بسته باشد، در هر حال می‌توان مسیرهایی برای این همکاری پیدا کرد.

زنگنه یادآور شد:‌ من در سال‌هایی که در اوپک بودم، همواره از این نکته دفاع کردم و همیشه این مسئله در ذهنم بوده و با توجه به این نکته کارها را جلو برده‌ام که الحمدالله هم به نفع جمهوری اسلامی ایران و هم به نفع مجموع کشورهای مسلمان‌، غیرمسلمان‌ تولیدکننده و مصرف‌کننده بوده است.

هجدهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به ائتلاف اوپک پلاس ساعاتی دیگر برگزار می‌شود. افزایش تدریجی ۵۰۰ هزار بشکه در روز، یک میلیون بشکه در روز و ۲ میلیون بشکه در روز و تمدید توافق هم اکنون مطرح است.

کد خبر 318060

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =