قرارداد دانش فنی و مهندسی تولید کک سوزنی امضا می‌شود

پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند و پژوهشگاه صنعت نفت قرارداد دانش فنی و مهندسی تولید کک سوزنی امضا می‌کنند.

به گزارش خبرنگار شانا، این قرارداد بعدازظهر امروز، یکشنبه (۱۳ تیرماه) با حضور علیرضا صادق‌آبادی، معاون وزیر در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، غلامحسین رمضان‌پور، مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند و جعفر توفیقی، ریئست پژوهشگاه صنعت نفت در محل این پژوهشگاه امضا می‌شود.

تفاهم‌نامه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی (ره) شازند بهمن‌ماه سال ۹۸ با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و سازمـان توسعـه و نوسـازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) از طرف وزارت صمت امضا شد.

پایلوت این واحد در پژوهشگاه صنعت نفت ساخته شده است و با امضای این تفاهم‌نامه، زمینه ساخت این واحدها در دو پالایشگاه کشور فراهم و کک موردنیاز صنایع فولاد در مقیاس صنعتی تولید می‌شود که با توجه به شرایط تحریم‌ها، نقش مهمی در خودکفایی ایران در صنایع فولاد، داخلی‌سازی و نیز تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد.

به گزارش شانا، کک سوزنی از محصولاتی است که از سوی آمریکا تحریم شده است. این محصول شکلی خاص از کک نفتی است که با فناوری‌ پیچیده‌ای تولید می‌شود، بخش اعظم کک تأخیری تولیدی به‌صورت قطعات سخت، متخلخل و با شکل‌های نامنظم است که به‌دلیل شباهت به اسفنج سیاه به کک اسفنجی شهرت دارد.

کد خبر 318165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =