تعمیر اساسی و ایمن‌سازی لخته‌گیر دالان انجام شد

لخته‌گیر دالان در تأسیسات نم‌زدایی گاز فراشبند پس از تعمیرات اساسی و با تکمیل عملیات ایمن‌سازی، با هدف افزایش ضریب اطمینان تولید گاز عملیاتی شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، عبدالمحمد کوه‌پیما، جانشین رئیس منطقه عملیاتی آغار و دالان از پایان عملیات ایمن‌سازی لخته‌گیر دالان خبر داد و گفت: با پایش‌های چندباره و آزمون‌های بازرسی فنی در بعضی از بخش‌های این لخته‌گیر، خوردگی و کاهش ضخامت لوله‌ها محرز شد که با توجه به اهمیت و نقش این تجهیز در تکمیل فرآیند تولید گاز در تأسیسات نم‌زدایی گاز فراشبند، انجام تعمیرات اساسی آن با هدف ایمن‌سازی و افزایش ضریب اطمینان تولید گاز در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به ضرورت انجام تعمیرات این واحد برای پیشگیری از وقوع هرگونه حادثه افزود: عملیات تعویض چهار مقطع از لوله‌های این تجهیز در برنامه تعمیرات اساسی امسال قرار گرفت که در این عملیات در مجموع ۴۸ متر لوله ۲۴ اینچ برشکاری و تعویض شد.

جانشین رئیس منطقه عملیاتی آغار و دالان در تشریح عوامل آسیب‌زا به این واحد اعلام کرد: رسوبات و مواد خورنده همراه با گاز به مرور زمان سبب خوردگی تحت رسوبی و کاهش ضخامت لوله‌ها می‌شود که به‌منظور ایمن‌سازی مقاطع آسیب دیده، تعمیرات اساسی این تجهیز با انجام عملیات برشکاری و تعویض لوله‌های آسیب‌دیده انجام می‌شود.

کوه‌پیما با اشاره به انجام بیش از هزار و ۸۰۰ نفر ساعت کار بدون حادثه در انجام این عملیات افزود: تعمیرات این تجهیز با تکیه بر توان، دانش فنی و مدیریت خوب کارکنان اداره تعمیرات منطقه و با پشتیبانی دیگر ادارات با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا و در شرایط کاملاً ایمن و بدون هرگونه حادثه انجام شد.

وی اظهار کرد: واحد لخته‌گیر دالان با چهار خط لوله موازی به قطر ۲۴ اینچ و طول ۱۶۰ متر با چیدمان انگشتی در پایانه ورودی تأسیسات نم‌زدایی تعبیه شده است که به‌عنوان یک واحد بسیار مهم، وظیفه تفکیک اولیه آب و میعانات گازی از گاز را براساس وزن حجمی سیالات به‌عهده دارد.

منطقه عملیاتی آغار و دالان از مهم‌ترین مناطق عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی است که در جنوب و جنوب غرب استان فارس در حوزه جغرافیایی شهرستان‌های فراشبند، فیروزآباد و قیر و کارزین قرار دارد.

کد خبر 318607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =