مدعیان فروش نفت حتی یک بشکه هم نفروختند

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: برخی مدعی فروش نفت بودند، ما به هر مقداری که می‌خواستند مجوز فروش نفت به آنان دادیم، اما حتی یک نفر نیست که بگوید من یک بشکه نفت فروخته‌ام و پول آن را به خزانه واریز و به دولت کمک کرده‌ام.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری، امروز (دوشنبه، ۱۱ مردادماه) در نشست با مدیران ارشد دولت تدبیر و امید، گفت: از آنجا که ما نسبت به مردم مسئولیت داشتیم با وجود فشارهای داخلی و خارجی پای کار ایستادیم تا کشور را از پیچ خطرناکی که با آن روبه‌رو بود، عبور دهیم. به فضل الهی این اتفاق افتاد و امروز کشور در ریل و جای مناسب خود قرار دارد.

وی با تقسیم نتایج عملکرد دولت تدبیر و امید به دو دوره ۹۲ تا ۹۶ و ۹۶ تا به امروز، افزود: هنگامی که آقای روحانی در سال ۱۳۹۲ عهده‌دار مسئولیت شدند کشور با تهدیدها و فرصت‌های مختلفی رو به رو بود. تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد ذیل فصل هفتم، تحریم‌های اروپا و تحریم‌های آمریکا، کشور را در تنگنای جهانی قرار داده بود. اقتصاد ایران با رکود تورمی روبه‌رو بود و در سیاست داخلی در شرایط اوج اختلاف‌ها قرار داشتیم به‌طوری که نهادهای حکومتی رو به روی یکدیگر قرار داشتند که شاهد بارز آن پخش یک نوار در مجلس شورای اسلامی از سوی رئیس یک قوه علیه رؤسای قوای دیگر بود.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه نتیجه انتخابات در سال ۱۳۹۲ افزایش امید مردم به تغییر و اصلاح امور بود، تصریح کرد: امید در میان مردم و نخبگان جامعه زنده شد، هنگامی که دولت آغاز به‌کار کرد با وجود آنکه تحریم‌ها تا دی‌ماه ۱۳۹۴ ادامه داشت، اما دستاوردهای دولت با هیچ دوره دیگری قابل مقایسه نیست، به طوری که در این برهه تورم کاهنده، رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری فزاینده بود، بخش خصوصی فعال‌تر شد و انسجام در قوای سه‌گانه شکل گرفت. همه جریان‌های سیاسی امیدوار به آینده بودند.

جهانگیری با اشاره به توافق برجام میان ایران و ۶ کشور بزرگ جهان گفت: برجام بزرگ‌ترین دستاورد دیپلماسی دوران معاصر کشور است که با هیچ دستاوردی قابل مقایسه نیست. نتیجه مذاکره ما با کشورهای بزرگ این شد که آمریکایی‌ها می‌گفتند در این مذاکرات ایران سر ما کلاه گذاشته است.

وی عنوان کرد: یکی از نتایج کارآمدی دولت این بود که در انتخابات سال ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی همه کسانی که اعلام کردند حامی دولت هستند منتخب مردم شدند، این نمایندگان در تهران آرایی کسب کردند که کف رأی آنها از سقف آرای نمایندگان دوره بعدی مجلس بالاتر بود.

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: رأی بیش از ۲۴ میلیون نفر در انتخابات نفس‌گیر ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶ مهر تأیید به عملکرد، سیاست‌ها و صلاحیت شخصی دکتر روحانی بود. شاید برخی نتیجه انتخابات دولت اول روحانی را نه به دیگران تفسیر می‌کردند، اما نتیجه انتخابات دولت دوم رأی مردم به کارنامه رئیس‌جمهور مستقر بود.

جهانگیری با اشاره به اینکه پس از آغاز فعالیت دولت آقای روحانی در دور دوم، صهیونیست‌ها و دولت‌های مرتجع منطقه نظیر دولت سعودی مشکلاتی برای کشور ایجاد کردند، افزود: با تشویق رئیس جمهور نادان آمریکا به خروج از برجام به دنبال فشار حداکثری و به زانو در آوردن و فروپاشی ایران بودند. در این مقطع دولت متحد و منسجم شد تا بهگونه‌ای مقابل خواسته ظالمانه آمریکایی‌ها بایستند که به شکست آنها منجر شود.

وی با بیان اینکه در پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر نقاط آسیب‌پذیر اقتصاد متمرکز شدیم تا در برابر تکانه‌های خارجی ناشی از تحریم‌ها مقاوم باشیم، گفت: متأسفانه از اواخر سال ۱۳۹۸ که به تدریج از آثار تحریم‌ها کاسته می‌شد به یکباره با دو حادثه کرونا، زلزله کرمانشاه و سیل ویرانگر که بیش از ۱۰۰ هزار خانه را در ۲۰ استان زیر و رو کرد، روبه‌رو شدیم، برای درک آثار این پیامدها باید به این مسئله توجه کنیم که نرخ ارز در آخر سال ۱۳۹۸ با وجود همه فشارهای آمریکا ۱۳ هزار تومان بود، اما پس از آن فشار بیشتری بر اقتصاد کشور وارد شد.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به نشست دولت با رهبر معظم انقلاب پس از اعلام جنگ اقتصادی آمریکا و تأکید رهبری بر فرماندهی اقتصادی کشور از سوی رئیس‌جمهوری، تصریح کرد: با فرمان ایشان، شورای‌عالی سه قوه تشکیل شد و ستاد اقتصادی دولت هر هفته دو جلسه برای اتخاذ تدابیر لازم تشکیل می‌داد و در کنار آن ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز فعالیت می‌کرد، اما در طول این مدت هیچکس از ما نپرسید که دولت چگونه نفت فروخت؟ در شرایطی که ترامپ و تیم او مصرانه ایستاده بودند تا نگذارند که یک بشکه نفت ایران فروخته شود آنها به ۱۲ نفتکش ما در آب‌های آزاد آسیب زدند، اسرائیلی‌ها مأمورانشان را به کشتی‌ها برای ایجاد انفجار می‌فرستادند، ما در این وضع با آمریکا روبه‌رو شده بودیم.

جهانگیری ادامه داد: برخی مدعی فروش نفت بودند، ما به هر میزانی که می‌خواستند مجوز فروش نفت به آنها دادیم، اما حتی یک نفر نیست که بگوید من یک بشکه نفت فروخته‌ام و پول آن را به خزانه واریز و به دولت کمک کرده‌ام. باید پرسید که این پول نفت چگونه جابه‌جا شد؟

وی با انتقاد از کسانی که مدیران بزرگ و دلسوز کشور را که طرح‌های بزرگ و ملی اجرا کردند تخریب و بدنام می‌کنند، گفت: اگر صنعت فولاد، پتروشیمی و مس کشور توسعه نیافته بود و به جای پول نفت بار اصلی اقتصاد و ارز کشور را تأمین نمی‌کرد ممکن بود خواب آمریکایی‌ها در زمین‌گیر کردن نظام جمهوری اسلامی تعبیر می‌شد.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در این سال‌ها هیچ کارخانه‌ای به خاطر نبود مواد اولیه تعطیل نشد، این پرسش را مطرح کرد که چرا کسی نمی‌پرسد که چگونه پتروشیمی کشور به فروش رفت، مگر کشتی‌ها، بانک‌ها و بنادر تحت تحریم قرار نداشت؟ چرا کسی نمی‌پرسد که این دولت چگونه ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون دلار کالا با وجود تحریم‌ها وارد کشور کرد؟ در حالی که تک تک کشتی‌های ما را تحریم کرده بودند.

جهانگیری گفت: همه اینها به این دلیل انجام شد که اعضای دولت و رئیس‌جمهوری تحت رهبری مقام معظم رهبری متعهد و هم پیمان شده بودند که سیاست آمریکا را به شکست بکشانند، این اتفاق افتاد نه اینکه ما بگوییم آنها شکست خوردند، بلکه خودشان به شکست فشار حداکثری اعتراف کردند.

وی با ابراز تأسف از اینکه برخی دوستان با نادانی به دولت فشار آوردند و زخم زبان زدند و حتی به دولت توصیه به استعفا و کناره‌گیری می‌کردند، افزود: البته ما در دوران جنگ اقتصادی سیاست‌هایی اتخاذ کردیم که در شرایط عادی با آن موافق نبودیم، دخالت‌هایی در بخش اقتصاد داشتیم که خودمان مخالف آن مداخله‌ها بودیم، زیرا در این مقطع توسعه مورد نظر ما نبود، بلکه دولت به زندگی مردم به‌ویژه زندگی ضعیف‌ترین اقشار جامعه توجه داشت و متناسب با آنها سیاست اتخاذ می‌کرد.

جهانگیری با قدردانی از مردم ایران که بزرگوارانه و صبورانه با وجود همه رنج‌ها به دولت کمک کردند تا سیاست‌ها را پیش ببرد، تصریح کرد: اگر درآمد فروش نفت و میعانات نفتی که بیش از صد میلیارد دلار در سال می‌شد از بین نمی‌رفت و ایران می‌توانست از خطوط ارزی خود که یک رقم آن ۳۰ میلیارد دلار با یک کشور شرقی بود استفاده کند بی‌شک شرایط فرق می‌کرد، اگر این منابع در اختیار دولت قرار می‌گرفت با توجه سیاست‌های عالمانه امروز شرایط کشور و مردم متفاوت بود.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: این دولت به پایان رسید و دولت جدید بر سر کار می‌آید، با همه وجود به‌عنوان یک ایرانی آرزو می‌کنم که دولت آینده بر مشکلات فایق آید. دولت جدید با توجه به هماهنگی سه قوه و حمایت نهادهای حاکمیتی از فرصت خوبی برخوردار است که اگر قدر دانسته شود و برای افزایش سرمایه اجتماعی از آن بهره‌برداری شود می‌توان نسبت به حل مشکلات امیدوار بود، اما اگر این فرصت از دست رفت می‌تواند تبدیل به بحران شود و هنر مدیریت این است که نگذارد فرصت‌های طلایی از دست برود.

وی با توصیه به وزرا و مسئولان دولت تدبیر و امید برای ارائه و انتقال تجارب و نگرانی‌ها و راهکارهای خود به دولت آینده بیان کرد: امیدوارم آنها نیز از این تجارب استفاده کنند. در این روزها هم آقای روحانی و هم من، شرایط و مسائل را با رئیس‌جمهوری منتخب در میان گذاشتیم و هر جا که در ادامه کار نیاز باشد مشورت خواهیم داد. همه ما باید همیشه برای فداکاری و پاسداری از عظمت ایران، حفظ استقلال، آزادی، جمهوریت و صیانت از حقوق اساسی ملت آماده باشیم و با علاقه‌مندی در این موضوع‌ها حضور به هم برسانیم، امیدوارم که آینده ایران آینده مناسبی باشد و کشور با تدبیر عقلانیت و سیاست‌های مدبرانه از مخاطرات عبور کند.

کد خبر 319274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =