۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱
  • کد خبر: 319429
«شل» فعالیت در لیبی را از سر می‌گیرد

شرکت انگلیسی-هلندی شل که فعالیت‌های اکتشاف و تولید خود را در لیبی در ۲۰۱۲ متوقف کرده بود، با هدف توسعه میدان‌های نفتی و افزایش بازاریابی و فعالیت‌های پالایشگاهی، به این کشور باز می‌گردد.

به گزارش شانا به نقل از روزنامه لیبیا هرالد، شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد که شرکت شل قصد دارد فعالیت خود را در این کشور آفریقای شمالی با تمرکز بر توسعه میدان‌های نفتی و افزایش بازاریابی و فعالیت‌های پالایشگاهی ازسر گیرد.

شل فعالیت‌های اکتشاف و تولید خود را در لیبی در سال ۲۰۱۲ متوقف کرد، این شرکت فعالیت‌های اکتشاف در ۲ بلوک نفتی لیبی را به‌دلیل نتایج ناامیدکننده کنار گذاشت، در همان زمان شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد که ارزیابی‌های منفی شل در این بلوک‌ها واقعیت ندارند.

نمایندگان شرکت شل برای مشارکت در توسعه میدان‌های نفتی لیبی با مقام‌های این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

مصطفی صنع‌الله، مدیرعامل شرکت ملی نفت لیبی گفت: دو طرف همچنین درباره همکاری در زمینه توسعه پالایشگاه‌ها و  همکاری در پروژه‌های تولید انرژی‌های تجدیدپذیر گفت‌وگو کرده‌اند.

لیبی در پایان سال گذشته میلادی اعلام کرد که شرکت توتال فرانسه هم قصد افزایش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت این کشور را دارد.

توتال در بسیاری از میدان‌های نفتی لیبی از جمله میدان نفتی شراره، بزرگترین میدان نفتی این کشور،سهم دارد.

محمد عون، وزیر نفت لیبی به تازگی اعلام کرده است که اگر صنعت نفت لیبی بودجه لازم را داشته باشد می‌تواند تولید نفت خود را تا اواسط سال ۲۰۲۲ به یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز برساند.

این تولیدکننده آفریقای شمالی که از توافق کاهش عرضه تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به اوپک پلاس معاف است، روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام تولید می‌کند

براساس تازه‌ترین گزارش دبیرخانه اوپک به نقل از منابع ثانویه، تولید روزانه نفت خام لیبی در ماه ژوئن به‌طور میانگین ​​یک میلیون و ۱۶۳ هزار بشکه و در ماه مه یک میلیون و ۱۷۵ بشکه در روز بوده است.

از زمان ایجاد دولت وفاق ملی در ماه مارس و انتصاب وزیر نفت برای نخستین بار در پنج سال گذشته، لیبی وعده داد که به شرطی که شرکت ملی نفت  بودجه لازم را دریافت کند، تولید نفت خود را افزایش می‌دهد.

کد خبر 319429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =