۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۱
  • کد خبر: 319443
سیدابراهیم رئیسی سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

سیدابراهیم رئیسی در آغاز سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی ایران و در آیین تحلیف در مجلس شورای اسلامی سوگند یاد کرد که به‌عنوان رئیس‌جمهوری، پاسدار اسلام، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی باشد.

به گزارش شانا، سیدابراهیم رئیسی عصر امروز (پنجشنبه، ۱۴ مردادماه)، هم‌زمان با سالروز صدور تاریخی فرمان مشروطیت در ایران در آیین تحلیف خود در حضور غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، سوگند یاد کرد.

آیین ادای سوگند رئیس‌جمهوری با حضور مقام‌ها و مسئولان ارشد و مهمانان خارجی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

بنابر اصل ۱۲۱ قانون اساسی رئیس‏ جمهوری در مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ در نشستی که‏ با حضور رئیس‏ قوه‏ قضاییه‏ و اعضای‏ شورای‏ نگهبان‏ تشکیل‏ می‏‌شود، به‏ ترتیب‏ زیر سوگند یاد می‏‌کند و سوگندنامه‏ را امضا می‏‌کند.

متن سوگندنامه رئیس‌جمهوری به شرح زیر است:

بسم‌الله‌ الرحمن‌ الرحیم‌

«من‌ به‌ عنوان‌ رئیس‌جمهور در پیشگاه‌ قرآن‌ کریم‌ و در برابر ملت‌ ایران‌ به‌ خداوند قادر متعال‌ سوگند یاد می‌کنم‌ که‌ پاسدار مذهب‌ رسمی‌ و نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و قانون‌ اساسی‌ کشور باشم‌ و همه‌ استعداد و صلاحیت‌ خویش‌ را در راه‌ ایفای‌ مسئولیت‌هایی‌ که‌ برعهده‌ گرفته‌ام‌ به‌ کار گیرم‌ و خود را وقف‌ خدمت‌ به‌ مردم‌ و اعتلای‌ کشور، ترویج‌ دین‌ و اخلاق، پشتیبانی‌ از حق‌ و گسترش‌ عدالت‌ سازم‌ و از هرگونه‌ خودکامگی‌ بپرهیزم‌ و از آزادی‌ و حرمت‌ اشخاص‌ و حقوقی‌ که‌ قانون‌ اساسی‌ برای‌ ملت‌ شناخته‌ است، حمایت‌ کنم. در حراست‌ از مرزها و استقلال‌ سیاسی‌ و اقتصادی‌ و فرهنگی‌ کشور از هیچ‌ اقدامی‌ دریغ نورزم‌ و با استعانت‌ از خداوند و پیروی‌ از پیامبر اسلام‌ و ائمه‌ اطهار علیهم‌ السلام‌ قدرتی‌ را که‌ ملت‌ به‌ عنوان‌ امانتی‌ مقدس‌ به‌ من‌ سپرده‌ است‌ همچون‌ امینی‌ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‌ و آن‌ را به‌ منتخب‌ ملت‌ پس‌ از خود بسپارم.»

رئیس‌جمهوری پس از ادای سوگند، متن آن را در حضور رییس قوه قضاییه و اعضای شورای نگهبان امضا کرد، متن سوگند به آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان تحویل می‌شود.

رئیسی پس از آیین تحلیف، طبق آیین‌نامه دو هفته زمان دارد تا کابینه و برنامه وزیران را به مجلس شورای اسلامی معرفی کند که پس از اعلام وصول در مجلس، به مدت یک هفته وزیران و برنامه‌هایشان ارزیابی می‌شوند.

کد خبر 319443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =