۱۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۶
  • کد خبر: 320620
هشدار اوکراین درباره وابستگی اروپا به گاز روسیه

اوکراین نسبت به وابستگی اروپا به گاز روسیه پس از تکمیل خط لوله نورد استریم-۲ هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از کی‌یف، سرگی مکوگون، مدیرعامل اپراتور ترانزیت گاز اوکراین هشدار داد که راه‌اندازی خط لوله انتقال گاز نورد استریم-۲ به معنای وابستگی کامل اروپا به خطوط لوله روسیه است.

شرکت گازپروم روسیه ساخت نورد استریم-۲ را به مرحله تکمیل نهایی رسانده است، این مسئله می‌تواند سبب تغییر مسیر جریان انتقال ترانزیتی گاز از مسیر اوکراین شود. این در حالی است که احتمال دارد گاز پروم در دریافت مجوز خود با مشکلاتی روبه‌رو شود.

مکوگون گفت: اگر گازپروم نورد استریم-۲ را راه‌اندازی کند و ما مجبور به بهینه‌سازی سیستم انتقال گاز (اوکراینی) شویم، هیچ گزینه‌ای برای بازگشت اروپا به اوکراین وجود نخواهد داشت.

اوکراین این خط لوله را سلاحی روسی و تهدیدی برای امنیت اروپا توصیف کرده و معتقد است هنوز برای متوقف کردن این پروژه دیر نیست.

این در حالی است که به اعتقاد مقام‌های روس، خطوط لوله نورد استریم-۲ و ترک استریم برای افزایش امنیت انرژی اروپا طراحی شده‌اند.

نگرانی کی‌یف این است که گازپروم از سال ۲۰۲۴ ترانزیت خود را متوقف کند زیرا این شرکت روس عرضه را متوقف کرده است و این احتمال وجود دارد که مجارستان از ماه اکتبر امسال و لهستان هم از سال ۲۰۲۳ دریافت گاز از مسیر اوکراین را متوقف کنند.

کد خبر 320620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =