تأکید رئیس‌جمهوری بر پرداخت مطالبات مالی ایران از عراق

رئیس‌جمهوری با اشاره به لزوم توسعه هرچه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی ایران و عراق گفت: ایران خواستار اجرای تعهدهای عراق درباره مطالبات مالی این کشور است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی، روز یکشنبه (۲۱ شهریورماه) در دیدار با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با بیان اینکه دو ملت ایران و عراق از اشتراک گسترده و عمیق تاریخی، فرهنگی و مذهبی برخوردارند، گفت: روابط دو ملت فراتر از سطح جغرافیایی و همسایگی بوده و هیچ عاملی نمی‌تواند در پیوند ناگسستنی دو ملت خدشه‌ای ایجاد کند.

وی با بیان اینکه ظرفیت همکاری دو کشور خیلی بیشتر از سطح کنونی است، افزود: ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور مورد شناسایی و توافق قرار گرفته و اکنون زمان اجرایی کردن توافق‌ها و تعامل گسترده اقتصادی به سود منافع دو ملت و توسعه منطقه‌ای است.

رئیس‌جمهوری با اشاره به لزوم توسعه هرچه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی دو کشور، بر اجرای توافق‌های موجود بین تهران و بغداد از جمله اتصال خطوط ریلی شلمچه - بصره تأکید کرد و خواستار اجرای تعهدهای عراق در خصوص مطالبات مالی ایران شد.

رئیسی در ادامه با تأکید بر تداوم همکاری دو کشور در حوزه‌های راهبردی، به اجلاس بغداد اشاره و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از نقش‌آفرینی منطقه‌ای عراق حمایت می‌کند و به‌دنبال تثبیت امنیت منطقه با محوریت ایران، عراق و کشورهای پیرامونی بدون مداخله نیروهای خارجی هستیم، همچنین تهران حامی گفت‌وگوهای درون‌منطقه‌ای، بدون مداخله بیگانگان است.

نخست‌وزیر عراق نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه ارتباط عمیق تاریخی، تمدنی و مذهبی، مناسبات ویژه‌ای در روابط ایران و عراق رقم زده است، گفت: بغداد مصمم است سطح همکاری‌های خود در عرصه‌های مختلف به‌ویژه اقتصادی و تجاری را هرچه بیشتر گسترش دهد و فعال کردن ظرفیت‌های توسعه روابط اقتصادی در همه بخش‌ها را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.

مصطفی الکاظمی با استقبال از سخنان رئیس‌جمهوری ایران در مراسم تحلیف، تأکید کرد: سخنان شما درباره تعامل با همسایگان و کشورهای منطقه بسیار خوب و دقیق بود و این نگاه با استقبال سران دولت‌های منطقه مواجه شد.

به گزارش شانا، عمده تأکید رئیس‌جمهوری به پرداخت مطالبات مالی عراق به حوزه انرژی و بدهی‌های این کشور به ایران مربوط است؛ این موضوع در ماه‌های اخیر از سوی دولت جمهوری اسلامی دنبال می‌شود اما عراق هنوز بدهی‌های خود را به طور کامل پرداخت نکرده است.

مطالبات ایران از عراق از دی‌ماه پارسال و با کاهش صادرات گاز طبیعی به این کشور خبرساز شد. شرکت ملی گاز ایران آن زمان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «کاهش صادرات گاز طبیعی به عراق پس از اخطارهای چندباره قراردادی انجام شده است.» این موضوع سبب شد وزارت نفت و طرف عراقی نشست‌هایی برای حل و رفع مسئله برگزار کنند که سرانجام به پرداخت بخشی از مطالبات ایران انجامید.

با این حال به‌تازگی هم خبری مبنی بر کاهش صادرات گاز طبیعی به عراق منتشر و اعلام شد: «هرچند بخشی از این بدهی‌ها همچنان پابرجاست اما کاهش صادرات به دلیل بدهی عراق به ایران نبوده و طبق توافق‌نامه با آنها انجام شده است.»

کد خبر 321004

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =